Hlavní obsah

Důchody v roce 2025 budou nad 18 tisíc. Způsob valorizace je potřeba změnit, řekl expert

Při současném vývoji ekonomiky by se průměrný starobní důchod v roce 2025 měl dostat nad 18 tisíc. Novinkám to řekl expert na důchodové systémy z Národohorspodářské fakulty VŠE Petr Brabec.

Článek

Reagoval tak na slova šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka, který sliboval, že důchody by se konce příštího volebního období měly dostat na 18 až 19 tisíc. To se tak zřejmě stane, aniž by do toho politici museli zasáhnout nadzákonnou valorizací penzí. Podle Brabce by ovšem bylo dobré způsob valorizace změnit.

„Odhad Pirátů a STAN je reálný i v rámci zákonné valorizace, ale jen kvůli vysoké inflaci, kterou nyní v Česku máme, a která sice, i podle predikcí ČNB, bude klesat, avšak jen postupně,“ uvedl Brabec na dotaz Novinek.

Podle Brabce vychází výpočet průměrné starobní penze v roce 2025 na 18 175. Jde však pouze o nominální hodnotu. „Jeho reálná penze (tedy kolik bude opravdu mít ve srovnání s dneškem) bude jen 16 400 korun,” dodal. Na začátku příštího roku má průměrná penze dosáhnout 16 275 korun.

Způsob valorizace se musí změnit

Jediným řešením, jak penze reálně zvyšovat, je podle Brabce buď změna způsobu valorizace, který je stále nevýhodný pro příjemce starobního důchodu ve vyšším věku, nebo zvyšování penzí nad rámec zákonné valorizace.

Důchody se zvýší o 300 korun nad rámec valorizace, schválili poslanci

Domácí

„Nahodilé zvyšování je však zcela nevhodné, jelikož do penzijního systému a predikcí výdajů státu vnáší neznámou a je to jen populistický prostředek, jak získat značnou část veřejnosti na svou stranu,“ upřesnil Brabec.

„Osobně bych se klonil, pokud politický diskurz připustí, k vyšší zákonné valorizaci a přímo zákazu nahodilých přidávání, aby byl systém přehledný a dále stejně solidární,“ uzavřel Brabec.

Podle ekonomické situace se penze mění už teď

Právě k nahodilému zvyšování nad rámec valorizace se přihlásila i koalice Pirátů a STAN. „Chceme zvyšovat penze nad rámec zákonné valorizace v souladu s vývojem ekonomiky, zajistit výhodnější pozici pracujících seniorů a také celkovou obnovu důchodového systému jako součást širokého ozdravení veřejných financí,“ uvedla poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.

Analýza: Měli se důchodci za Kalouska lépe?

Ekonomika

Michálek hovořil o cílové částce 18 až 19 tisíc na konci volebního období. Zdůraznil ale, že tomu ale bude muset odpovídat ekonomická situace. „Letos máme koronavirus a ekonomická situace není dobrá,” připomněl.

K tomu Brabec poznamenal, že důchody rostou podle vývoje ekonomické situace už teď: „Naše důchody jsou primárně vypočteny z našeho indexovaného celoživotního příjmu (od roku 1984), tedy z aktuální ekonomické situace, tak v průběhu penze jsou valorizovány o celou míru inflace spotřebního koše obecného či důchodcovského, který je pro jedince výhodnější, a o polovinu růstu reálných mezd.“

Senát ve středu schválil zvýšení penzí nad rámec zákonné valorizace. Podle zákonných pravidel měl důchod růst v průměru o 497 korun. Při dodatečném zvýšení o 300 korun důchody průměrně stoupnou o 797 korun, respektive o 5,2 procenta.

Reklama

Související články

POLEMIKA: Důchodová reforma odtržená od reality

31. 3. 2021, 13:52

Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno oznámilo, že zpracovalo nové znění příslušných zákonů o důchodovém pojištění, a to pokládá za vyřešení jednoho ze...

Výběr článků