Hlavní obsah

Ruští hokejisté z NHL by neměli dostat schengenská víza, trvá na svém Lipavský

26. 9. 2022, 17:36 – Praha

České ministerstvo zahraničí trvá na tom, že ruští hokejisté hrající v NHL za San Jose a Nashville by neměli dostat schengenská víza, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Právě San Jose a Nashville mají 7. a 8. října zahájit sezonu NHL dvojzápasem v Praze.

Foto: Milan Malíček, Právo

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti)

Článek

Česká diplomacie minulý týden dopisem upozornila vedení zámořské hokejové ligy, aby ruští hráči necestovali k zahájení sezony do Prahy. NHL na dopis neodpověděla, což ale ministerstvo ani neočekávalo, uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace úřadu.

„Stále platí, že ruským hráčům by neměla být udělena víza na území schengenského prostoru. Pokud budou mít již platná víza, tak by měli být vpuštěni, ale vzhledem k probíhajícím jednáním může dojít v této věci ještě ke změnám,“ poznamenal Lipavský.

Foto: Profimedia.cz

Ruský útočník Nashvillu Jakov Trenin

Generální manažer San Jose Mike Grier zaujal k věci jasný postoj. „Jsme tým, takže když řeknou, že někteří nemůžou jet, tak buď pojedeme všichni, nebo nikdo,“ řekl minulý týden agentuře AP. „Není to chyba hráčů. Neudělali nic špatného. Nemyslím si, že by za to měli být trestáni,“ dodal.

Podle Lipavského jde o byznysové rozhodnutí NHL, jestli kvůli několika hráčům zruší celé zápasy.

V kádru San Jose jsou z ruských hokejistů pod smlouvou útočníci Alexandr Barabanov, Jevgenij Svečnikov, Daniil Guščin, Timur Ibragimov a obránci Artěmij Kňazev a Nikolaj Knyžov, který je aktuálně na marodce. V Nashvillu jsou to brankář Jaroslav Askarov a forvardi Jakov Trenin a Jegor Afanasjev.

NHL po vypuknutí konfliktu na Ukrajině nijak účast ruských hokejistů v lize neomezila. Pouze nesměl v létě zavítat do Ruska ani Běloruska při svém turné za letošními vítězi z Colorada Stanleyův pohár. V týmu Avalanche byl jediným Rusem útočník Valerij Ničuškin.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby ruským hokejistům nebyla udělena schengenská víza?
Ano
29,3 %
Ne
70,7 %
Celkem hlasovalo 3896 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků