Hlavní obsah

Policie uzavřela pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem

11. 12. 2022, 9:20 • Aktualizováno 11. 12. 2022, 10:21

Policie uzavřela v souvislosti se silným sněžením pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. Na Třinecku kalamita není, silničáři upravili svou původní informaci. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Ráno silničáři na svém webu uvedli, že na Třinecku vyhlásili kalamitní stav. Podle Rýdla ale jeden z dispečerů jen špatně vyhodnotil situaci. „Na Třinecku kalamita není. Sinice tam jsou všechny průjezdné,“ řekl.

Foto: ČHMÚ

Výstraha ČHMÚ pro sníh a sněhové jevy na území ČR v neděli ráno

Článek

V Moravskoslezském kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou patrností. Na komunikacích leží zbytky sněhu. Ve vyšších polohách je ujetá vrstva, vyplývá z dat, která ráno zveřejnilo ŘSD.

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem silničáři a policisté tuto zimu poprvé uzavřeli silnici 1/56 v úseku Ostravice - Bílá. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace.

Silnice první třídy v kraji jsou po chemickém ošetření mokré, jsou na nich zbytky sněhu. Ve vyšších polohách Beskyd a Jeseníků na silnicích leží ujetá, místy až třícentimetrová vrstva sněhu.

Na většině území ČR bude podle výstrahy meteorologů od jihovýchodu sněžit, na Moravě a ve Slezsku bude sněžení trvalejší a vydatnější.

Napadnout může i přes půl metru sněhu. Meteorologové vydali výstrahu

Severní Čechy

V horských oblastech na severu Čech napadlo až pět centimetrů sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, podle dopravních informací leží i na hlavních tazích rozbředlý sníh, který může klouzat. Problémy mohou mít zejména kamiony ve stoupáních. Podle meteorologů je třeba se sněžením počítat po celý den, zejména v horských oblastech.

Opatrní by měli být řidiči v Libereckém kraji na hlavní silnici 65 směrem na Jablonec nad Nisou, v oblasti Rádla a Rychnova u Jablonce se na zhruba tříkilometrovém úseku tvoří sněhové jazyky, problémy tam mohou mít zejména kamiony. Pozor by si měli dát motoristé také na silnici třetí třídy 2624 u obce Kvítkov na Českolipsku, kde je silnice pokrytá sněhem a náledím.

Teploty v Libereckém a Ústeckém kraji se v neděli ráno pohybují většinou od minus dvou do minus šesti stupňů Celsia, na Teplicku klesly teploty i k minus osmi. Většinou je oblačno až zataženo se sněhovými přeháňkami. Ubývání oblačnosti slibují meteorologové až k večeru.

Krkonoše a Orlické hory

Většina silnic v Královéhradeckém kraji byla v neděli ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Na nesolených horských silnicích v Krkonoších a Orlických horách byla ujetá vrstva sněhu, která byla místy zledovatělá. Ostatní silnice byly po chemickém ošetření většinou mokré, uvedli silničáři.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno zataženo, místy slabé sněžení, teploty se pohybovaly těsně pod nulou, na horách bylo kolem minus šesti stupňů Celsia.

Meteorologové tu na na neděli předpovídají převážně zataženo, na většině území slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, večer srážky místy. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia a nulou, na horách kolem minus osmi stupňů.

Unikátní projekt. Z Ostravy se bude řídit námořní doprava

Pardubický kraj

Na silnicích ve vyšších nadmořských výškách v Železných horách hrozí namrzající déšť se sněhem. Ujetý sníh s posypem je na některých silnicích v okolí Lanškrouna. S rozbředlým sněhem by měli počítat řidiči na hlavní silnici I/11 ve směru od Červené Vody, přes Červenovodské sedlo k vodárně. Většina silnic v Pardubickém kraji je sjízdná se zvýšenou opatrností.

V Pardubickém kraji bylo ráno zataženo, místy slabé sněžení. Teploty se pohybovaly od minus tří stupňů Celsia do nuly, na horách bylo kolem minus pěti stupňů.

Přes den by mělo být podle meteorologů převážně zataženo, na většině území slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, večer srážky místy. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia a nulou, na horách mezi minus osmi a minus pěti stupni.

Středočeský kraj

Některé středočeské silnice, například na Příbramsku, Berounsku a Benešovsku, jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, avšak kvůli sněhovým přeháňkám, které snižují i viditelnost, by řidiči měli být opatrní. Dálnice D10 je u Mladé Boleslavi sjízdná se zvýšenou opatrností.

Řidiči by měli být obezřetní na silnicích nižších tříd na Příbramsku, Rakovnicku, Benešovsku a v okrese Praha-západ. Některé z nich jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Teploty ve středních Čechách jsou nyní od minus šesti do minus jednoho stupně Celsia. V některých částech regionu jsou sněhové přeháňky. Na většině území ČR bude podle výstrahy meteorologů od jihovýchodu sněžit, podle aktuálních informací ve středních Čechách nemá napadnout větší množství sněhu.

Tragický střet vlaku s člověkem zastavil spoje u Prahy

Vysočina

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností. Počasí však zatím nepůsobí v dopravě žádné výraznější komplikace.

„Tím, jak mrzne, se sníh na silnicích tolik nedrží a snadněji jej můžeme odstranit. Ale údržbu jsme museli udělat prakticky po celém kraji a nadále ošetřujeme silnice II. a III. třídy. Nemáme žádné informace o tom, že by někde vznikaly v dopravě nějaké problémy,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Situaci prospívá i fakt, že provoz v neděli po ránu nebývá tak intenzivní.

Teploty se na většině míst na Vysočině po ránu drží pod bodem mrazu. Především ve východní části kraje sněží. Podle předpovědi bude v neděli zataženo. Sněžení postupně opět zasáhne celý kraj, někde může být i intenzivnější a ustávat začne asi až k večeru. Teploty budou po celý den v rozmezí minus jeden až minus čtyři stupně Celsia.

Šumpersko a Olomoucko

Na Šumpersku ležely v neděli ráno na silnicích první třídy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách je v úsecích, které se udržují posypem, slabá vrstva ujetého sněhu. Podobně je tomu na Jesenicku, kde také hrozí náledí, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Olomoucku jsou vozovky holé, místy mokré nebo vlhké, na Přerovsku a Prostějovsku jsou silnice holé a sjízdné bez omezení.

V kraji je od nedělního rána zataženo, sněží místy v severních částech kraje, teploty se pohybují od minus pěti do jednoho stupně Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v neděli v kraji zataženo až oblačno, na většině území by mělo občasně sněžit, v severních částech vydatněji. Napadnout by mohlo do deseti centimetrů sněhu, na návětří hor až 15 centimetrů a místy by se mohly tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Teploty by se měly pohybovat mezi minus dvěma a jedním stupněm Celsia, na horách od minus osmi do minus čtyř stupňů.

Na dolomitském masivu Marmolada se nebude lyžovat, chybí sníh

Zlínsko

Na silnicích na Vsetínsku leží od nedělního rána nová vrstva sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V regionu sněží, silničáři průběžně silnice udržují pluhováním i posypem. Řidiči musí být opatrní na silnicích všech tříd, na vozovkách první třídy místy leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, hrozí také námraza a náledí, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Sněží také v dalších částech Zlínského kraje. Na Zlínsku jsou hlavní tahy sjízdné bez omezení, na silnicích nižších tříd se zvýšenou opatrností. Řidiči si musí dávat pozor na rozbředlé zbytky sněhu.

V kraji bylo v neděli ráno zataženo, teploty se pohybovaly od minus tří do jednoho stupně Celsia. Podle předpovědi ČHMÚ bude v neděli ve Zlínském kraji sněžit, na horách místy i vydatně. Napadnout by mělo místy kolem deseti centimetrů sněhu, zejména v Beskydech. Ve vyšších polohách by se mohly tvořit sněhové jazyky. Odpoledne a večer by srážky měly slábnout. Teploty by měly být od minus tří do nuly. Meteorologové dříve varovali před vydatným sněžením, které by mělo přijít v neděli a v pondělí.

Jižní Čechy

Na osm desítek vozů jihočeské správy a údržby silnic muselo v neděli nad ránem upravovat silnice. Technika odstraňovala především čerstvý sníh, který napadl zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku. ČTK to řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Boško.

Silničáři měli nejvíce práce v jižní části kraje. V okresech jako Tábor, Písek nebo Jindřichův Hradec příliš jezdit nemuseli. Vozovky jsou přesto v celém kraji sjízdné pouze se zvýšenou opatrností.

Teploty v regionu se po ránu drží pod nulou. Na řadě míst zároveň lehce sněží. Na Šumavě se teploty mohou blížit k hranici minus 10 stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů bude v neděli zataženo až oblačno se sněžením. Teploty se po celý den zřejmě nedostanou nad bod mrazu.

Vlaky mění řády. Zdraží a místy zrychlí

Anketa

Zkomplikoval vám sníh v neděli ráno dopravu?
Vůbec ne
90 %
Trochu ano
5,2 %
Rozhodně ano
4,8 %
Celkem hlasovalo 5132 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků