Hlavní obsah

Fiala: Ceny energií překračují nejhorší očekávání

24. 8. 2022, 7:42

Prezident Miloš Zeman se v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS) shodli, že vývoj cen energií překročil nejhorší očekávání, uvedl Fiala po schůzce s hlavou státu. K zajištění energií pro české firmy i občany za přijatelné ceny jsou podle nich potřeba kroky na evropské i národní úrovni. Vláda by měla ve středu řešit tzv. úsporný tarif.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Premiér Petr Fiala

Článek

„Velmi podrobně jsme se bavili o situaci s cenami energií a s energetickou politikou jak v České republice, tak v Evropě. Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny – zvláště v těch posledních dnech – překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl premiér.

„Bavili jsme se o nastavení úsporného tarifu, o tom, co už vláda udělala, i o tom, co je možné udělat v budoucnosti. Budeme se snažit iniciovat nějaké evropské společné řešení, které by samozřejmě bylo nejúčinnější. Začátkem příštího týdne o tom budu mluvit s (německým) kancléřem (Olafem) Scholzem při jeho návštěvě v Praze a samozřejmě s dalšími představiteli evropských států,“ popsal Fiala.

Ceny elektřiny i plynu na trhu zaznamenaly v posledních dnech nové rekordy. Souvisí to s ruským vpádem na Ukrajinu a zavedenými sankcemi.

Připravte se na výpadky proudu, varují ve Finsku občany

Takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, má vláda na programu ve středu. Pomoc by měly dostat domácnosti prostřednictvím smlouvy na elektřinu.

Část příspěvku se má vyplatit ještě letos, druhá část začátkem příštího roku z rozpočtu na rok 2023. Celkově má stát na úsporný tarif vyhradit 40 miliard korun, na pomoc s cenami energií lidem a firmám určila vláda celkem 66 miliard korun. Hlavním úkolem ministrů bude určit konkrétní výši pomoci pro jednotlivé distribuční sazby, částky v návrhu předkládaném vládě chybí.

Kabinet by měl také jednat o úpravě příspěvků na bydlení kvůli zdražování. Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad předloží odhady průměrného zvýšení za poslední letošní čtvrtletí a také pro příští rok. Odhadovaný nárůst cen by se měl promítnout do takzvaných normativních nákladů, které se využívají při výpočtu výše dávek.

Řešili i Mlejnka

Zeman a Fiala si podle premiéra v úterý také vzájemně potvrdili, že mezi vládou a prezidentem panuje shoda na základním směřování a postojích zahraniční politiky – včetně podpory Ukrajiny a odsouzení ruské agrese.

K dalším tématům setkání patřila situace šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, který čelí kritice kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr, Zeman podle Fialy respektuje pozici vlády. „Vyslechl si moji informaci i důvody, proč se vláda rozhodla, že neshledala důvody pro odvolání,“ řekl premiér.

Reklama

Výběr článků