Hlavní obsah

Majitel proměnil zahradu u řadového domu v plně fungující ekosystém uprostřed rušného města

29. 11. 2021, 6:09

Když se v roce 2014 přistěhoval tehdy devětadvacetiletý George Smallwood do jednoho z řadových domů v anglickém Sheffieldu, hned si řekl, že si na své zahradě postaví kůlnu. A na ní brzy přibyly květiny a úly... Dnes je jeho zahrada příkladem malého přírodního mikrosystému, který skvěle funguje navzdory tomu, že je uprostřed rušného města.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Brit si vybudoval na zahradě fungující ekosystémVideo: Caters News/CATERS NEWS AGENCY, AP

 
Článek

Původním povoláním hasič z Jižního Yorkshiru, je George naprostým nadšencem do své zahrady. Není to ale ten typ zahrady, který byste očekávali - dlouhý jemně střižený trávník s pár záhonky po stranách a hlavně s terasou pro BBQ. Nic takového.

Georgeova zahrada připomíná více než cokoli jiného džungli. Na první pohled vidíte, že zde je doma příroda. Je to nejhustěji zarostlý prostor v celém okolí, a tak není ani příliš divu, že se sem zcela přirozeně stahuje veškerý život z okolí. Přesněji, všichni živočichové, a hlavně tolik důležitý hmyz.

George začal výstavbou kůlny, která měla sloužit jako místo pro ukládání nářadí a všech věcí, které člověk k práci na zahradě potřebuje. I po několika letech je její účel stejný. Zároveň ovšem představuje důležitou část celé zahrady. Je obrostlá zelení, po její straně pak vede žebřík a schůdky vzhůru na střechu.

Zde má George úly se včelami, pro něž je v okolí chytře nastražena celá paleta rostlin, na nichž se mohou pást. Ne náhodou to jsou samozřejmě hlavně plodiny, takže z práce malých včelek má George užitek v podobě úrody.

Nechybí ovšem ani stále kvetoucí květiny a bylinky. Vstup z ulice zastřešuje pergola obrostlá vinnou révou.

Podmanivá krása zahrady uchvacuje vždy nejvíce na podzim

Zahrada

Oku zahradníka ovšem neunikne ani zajímavé řešení zídek a dveří. Jsou z polínek dříví, díky čemuž dobře plní svůj účel - ohraničení pozemku a vytvoření soukromí. Zároveň však drobní živočichové nemají nejmenší problém s průnikem do jeho království.

S vertikálně umístěnými plochami naplněnými dalšími kusy dřeva, polínek a dutinek by bez velké nadsázky bylo možné říci, že celá tato zahrada slouží jako jeden velký hmyzí hotel a díky květinám a stromům je to hotel se službou all inclusive.

Důležitými prvky jsou rovněž drobná jezírka, velká tak akorát na to, aby se z nich kromě hmyzu mohli napájet ptáci a drobní savci. K pravidelným Georgovým návštěvníkům patří například i ježci, pro něž je tu připraveno samostatné krmítko.

Přehlídka vánočních stromků našich čtenářů

Vánoční stromek nechybí snad v žádné z českých rodin. Každá má ale trochu jiný. Tu jej zdobí památečními ozdobami po předcích, jinde si naopak potrpí na nejnovější trendy a mají každý rok zcela jiný, tamo se zdobí jen čokoládovými ozdobami a v další rodině hledí hlavně na bezpečnost. Kvůli malým dětem nebo mazlíčkům...

Jak vypadá ten váš? Pojďme si užít Vánoce společně. Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 22. 12. 2021 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích přineseme ve vánočním článku v rubrice Bydlení.

Nadšení pro přírodu a život uprostřed města se Georgovi vyplatilo. Nejenom že před třemi lety jeho kůlna s užitkovou střechou a úlem vyhrála soutěž Kůlna roku, ale především se nyní může věnovat své lásce naplno. Z produktů své zahrady vyrábí vlastní balzámy na rty, které prodává.

Reklama

Související články

Výběr článků