Hlavní obsah

Do dvora památkově chráněného objektu vtiskli architekti nový rodinný dům

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Majitelé historického měšťanského domu v centru Nového Města na Moravě si přáli vytvořit v jeho vnitřním dvoře přístavbu určenou pro občasné bydlení čtyřčlenné rodiny s předpokladem, že v budoucnu by mohla být využita jako stálý domov.

Foto: Filip Šlapal a časopis Bydlení mezi panely

Nestejně velká okna v různých výškách dodávají fasádě na dynamice.

Článek

Důležitou součástí zadání, které dostali architekti z ateliéru Igloo architekti, bylo přání zachovat a posílit ducha místa historické stavby, struktury zástavby města, a současně poskytnout dostupné bydlení v současném moderním standardu.

Investoři rovněž chtěli propojit interiér s venkovním prostorem dvora se zahradou a vytvořit tam chráněný venkovní pobytový prostor, který bude orientován do osluněné části zahrady.

Nejlépe dochovaná historická zástavba ve městě

Jak architekti záhy zjistili, dům stojí v lokalitě s nejlépe dochovanou historickou zástavbou ve městě, s užší a do hloubky protáhlou parcelací. Orientace pozemku v podélném směru je SZ – JV, přičemž směrem k jihovýchodu se výrazně svažuje.

Směrem do náměstí je situován původní obytný dům se dvěma nadzemními podlažími, mansardovou střechou a zasklenou pavlačí orientovanou do vnitřního dvora. Ve dvoře kolmo navazují původní hospodářské objekty umístěné podél vysokých zdí, oddělujících sousední pozemky.

Jak uvádějí architekti, předností místa je zachovalá historická struktura zástavby s původními stavbami a architektonickými detaily. Hodnotné jsou taktéž průhledy na okolní domy, kostelní věž, vrstvení střech a zdí.

Velmi příjemný je vnitřní dvůr také z hlediska klidu a soukromí, možností propojení s interiérem stavby, přitom v samém centru města.

Nový dům má dostatek světla

Návrh vychází z geometrie pozemku, jeho orientace vůči světovým stranám a také kontextu zástavby vnitřních dvorů v dané lokalitě. Proto byla pro stavbu zvolena poloha podél severovýchodní hraniční zdi v „proluce“ mezi stávajícím objektem původních chlévů a stodolou na jihovýchodní straně parcely v místě, které již v minulosti bylo zastavěno hospodářskými objekty. Toto osazení domu je výhodné také z hlediska oslunění obytných místností a teras.

Stavba respektuje stávající trasy pohybu ve dvorové části, průjezdy a vstupy do stávajících objektů, resp. do dvora.

Hlavním architektonickým konceptem návrhu je symbióza a pocitové splynutí nové přístavby se stávající strukturou staveb, avšak současným, moderním přístupem a architektonickými detaily, nikoliv kopírováním historických forem.

Několik výškových úrovní

Architekti při volbě použitých materiálů vycházejí z tradičních a místně používaných prvků – dřevo, ocel, hlazená, režně bílá omítka, kámen, sklo. Přístavba je zastřešena pultovou střechou, spádovanou do dvora a je omítnuta bílou hlazenou omítkou.

Vzhledem k výraznějšímu spádování terénu ve dvoře je přístavba rozdělena do několika výškových úrovní, což umožňuje zmenšovat a členit hmotu domu, která se tak přirozeně přizpůsobuje morfologii terénu a snižuje ve směru spádu. Tímto principem je dům v prostoru vnitřního dvora vnímán jako objemově menší.

Vstupní část je řešena jako prosklený přízemní „krček“ spojující stávající objekt chlévů a novou přístavbu.

Díky rekonstrukci získala chata tři pokoje v podkroví

Tipy a trendy

Prosklené plochy v interiéru působí jako živé obrazy

Okenní otvory jsou s rozvahou navrženy pouze v polohách, kde jsou důležité a opodstatněné. Jedná se o kompozici především čtvercových oken s různou pozicí v ostění tak, aby různorodost podpořila dojem vrstevnatosti a tvarové i konstrukční rozmanitosti místních dvorových staveb a stavbiček.

Prosklené plochy v interiéru působí jako živé obrazy, měnící se dle ročních období a světelných podmínek. Současně přinášejí do interiéru důležitý světelný standard a hodnotné průhledy do exteriéru.

Technické informace:

Zastavěná plocha: 80 m2

Užitná plocha: 122 m2

Zdivo: vápenopískové tvárnice

Stropní konstrukce: KVH hranoly

Sloup, stropní konstrukce: ocelové HEB profily

Podlahy/stěny: cementová stěrka

Podlahy/okna: modřínové dřevo

Zábradlí: nerezové sítě

Střešní krytina: titanzinek

Pražská garsonka díky rekonstrukci výrazně prokoukla

Tipy a trendy

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám