Hlavní obsah
Národní památkový ústav představil nový okruh hostům a novinářům. Foto: Karel Otcovský, Právo

Zámek Duchcov nabízí nový okruh

Nový návštěvnický okruh s názvem Valdštejnská prohlídka je od minulého týdne pro zájemce k vidění ve státním zámku Duchcov na Teplicku. Nová instalace je součástí projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů, který patří k dlouhodobému cyklu nazvanému Po stopách šlechtických rodů.

Národní památkový ústav představil nový okruh hostům a novinářům. Foto: Karel Otcovský, Právo
Zámek Duchcov nabízí nový okruh

„Návštěvníci v rámci okruhu nahlédnou do hlavního zámeckého sálu s valdštejnskou portrétní rodovou galerií, do zámecké obrazárny a do prostor apartmá zařízeného v duchu 2. poloviny 19. století, kdy zámek obýval Jiří Vilém z Valdštejna a jeho manželka Antoinetta Pascalina Metternichová. U příležitosti nové instalace je připravena i výstava o příslušnících rodu Valdštejnů,“ uvedla kastelánka a spoluautorka nového okruhu Lucie Šťastná.

U příležitosti nové instalace je připravena i výstava o příslušnících rodu Valdštejnů.
Lucie Šťastná, kastelánka

Nový návštěvnický okruh tematicky rozšiřuje stávající průvodcovské trasy a představuje duchcovsko-litomyšlskou větev Valdštejnů. Jeho součástí je hlavní sál předků a celkem devět místností nově zrestaurovaného jižního křídla. Interiéry jsou zařízeny podle soupisu mobiliáře z roku 1888.

Rod Valdštejnů vlastnil duchcovský zámek téměř tři století (1642–1921) a patřil k jeho nejvýznamnějším šlechtickým majitelům. Právě Valdštejnové nejvýrazněji měnili zámek po stránce stavební, což se týká jak interiérů, tak exteriérů.

„V apartmá manželského páru budou prezentovány často spletité osudy zámku i jeho obyvatel. Pomocí portrétů se představí příbuzní Jiřího Viléma i jeho ženy. Ta byla vnučkou známého kancléře Klemense Václava Metternicha. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jídelnu, dámské a pánské salony nebo společnou ložnici manželů,“ připomněla kastelánka.

Mimořádná akustika

Unikátem hlavního sálu předků je freska barokního malíře Václava Vavřince Reinera, která zachycuje tzv. valdštejnskou legendu: Jindřich z Valdštejna pyšně předvádí králi Přemyslu Otakarovi II. svých 24 synů před tažením proti pohanským Prusům v roce 1254. Tento motiv měl demonstrovat sílu rodu Valdštejnů. Reiner byl také autorem většiny portrétů v sálu, včetně nejznámějšího příslušníka rodu – vojevůdce Albrechta z Valdštejna.

„Hlavní sál byl v historii zámku zcela jistě nejreprezentativnějším prostorem, kde se konaly významné události typu divadelní a hudební představení, bankety, plesy a jiné slavnosti. Mimořádnou akustiku sálu si při své návštěvě v Duchcově mohli osobně vyzkoušet i hudební skladatelé Fryderyk Chopin nebo Ludwig van Beethoven,“ dodala Šťastná.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků