Hlavní obsah
Turisté jezdí do vesnice za dokonalými fotografiemi. Ty nicméně nezachycují autentický život. Foto: Profimedia.cz

Čínská vesnice se stala fotografickým hitem. Vše je v ní ale falešné

Na první pohled vypadá vše idylicky. Venkovskou krajinou procházejí farmáři s dobytkem nebo hejnem hus a z lesů mysticky stoupá mlha. Z čínské vesnice v oblasti Sia-pchu se stal díky sociálním sítím virální hit. Jenže zdání klame. Ve vizuálně podmanivém místě je pro turisty naprosto vše fingované právě kvůli dokonalým fotografiím.

Turisté jezdí do vesnice za dokonalými fotografiemi. Ty nicméně nezachycují autentický život. Foto: Profimedia.cz
Čínská vesnice se stala fotografickým hitem. Vše je v ní ale falešné

Nad vesnicí vychází slunce. Osamělý rybář na loďce vhazuje do moře sítě a zlaté paprsky se odrážejí na hladině. I takové výjevy v okolí na turisty čekají. Onen zdánlivě prostý venkovský život je ovšem z velké části zinscenovaný. Slunce samozřejmě vychází přirozeně a vrhá světlo na moře, ale onen rybář je v podstatě herec, jehož úlohou je dokreslit scénu.

To, co se tedy zdá jako tradiční čínská vesnice nedotčená vymoženostmi civilizace, je podvrh pro sociální sítě. Přesto fotografie z místa zaujaly v průběhu léta třeba list New York Times nebo server Insider. Obě média ale upozorňují na fakt, že o žádnou autenticitu opravdu nejde.

Atmosféru dokreslují herci

Server Luxury Launches píše, že se vesnici podařilo prodat sen o nedotčeném místě, kde turisté spatří dokonale upravené zahrady, farmáře, kteří vedou stáda dobytka na provaze, nebo děti s typicky špičatými slaměnými klobouky, jak nahánějí husy.

Ve své podstatě sice jde o skutečně venkovskou krajinu, ale její atmosféru dokreslují týmy herců a dalších lidí, kteří se za zemědělce či rybáře pouze převlékají. Vyobrazují navíc život, který spíše odpovídá době před sto lety než současnosti.

Vesnice bývala v minulosti známá svými plody moře. Jenže dlouhé roky špatné „úrody“ vyústily ve finanční ztráty a oslabení ekonomiky. Místní úřady proto dostaly nápad, že začnou profitovat na rurálním cestovním ruchu a promění vesnici ve venkovské místo snů. Problém byl jediný — onen tradiční čínský venkov tu zkrátka neexistoval.

Plán se přesto zadařil. Vesnice začala prostý život inscenovat a nabízí tak turistům obsah na jejich sociální sítě. Co na tom, že onu mystickou mlhu stoupající z lesů tu vytváří dým ze zapálené slámy a farmáři ve skutečnosti farmáři nejsou? Příslib dokonalých snímků je právě to, co sem davy lidí táhne, píše New York Times. A falešný rybář si za pózování na loďce přijde během dne třeba i na 700 korun.

Denně do oblasti míří kolem 500 lidí. A podle serveru Luxury Launches je vesnice dokonalou odpovědí na to, co vše jsou lidé ochotni pro dokonalé fotografie udělat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků