Hlavní obsah
Účastníci jednoho ze školních výletů pod vrcholem Sněžky. Foto: Petr Horník, Právo

Česká příroda přetéká turisty. Davy by se měly usměrnit

Česká příroda a zejména její největší lákadla čelí kvůli davům turistů přelidnění. Pokud správci parků a chráněných krajinných oblastí nepřijdou s chytrými řešeními, například se zaváděním jednosměrných stezek nebo vstupného, budou se problémy ještě zhoršovat.

Účastníci jednoho ze školních výletů pod vrcholem Sněžky. Foto: Petr Horník, Právo
Česká příroda přetéká turisty. Davy by se měly usměrnit

Vyplývá to z výzkumu brněnské Mendelovy univerzity. „Nutné je, aby davy prořídly, a to co nejdříve. Pokud se tak nestane, lidé budou odcházet z výletů znechuceni. S davy lidí ve městech jsou schopni se smířit, přírodu ale chce mít každý sám pro sebe,“ řekl Právu Stanislav Mokrý z Mendelovy univerzity, který zkoumal pocity desítek lidí ve vztahu ke zvyšujícím se počtům turistů v přírodě. Každý z testovaných měl nasazeny speciální brýle a prohlížel si fotky známých destinací.

Zátěžový test Sněžkou

Zařízení zaznamenávalo, čemu jeho zrak na snímcích věnuje pozornost. Měřila se každá milisekunda. Z výzkumu vyplývá, že turista je ochoten snést v navštívené přírodní lokalitě skupinku maximálně dalších pěti lidí. Pokud je jich více, nastává u něj znechucení a odpor.

Nejcitelnější byl rozdíl v chování lidí při prohlídkách vrcholu Sněžky. Na zidealizované, romantické záběry bez lidí všichni reagovali pozitivně. Pak jim vědci ukázali realitu, tedy fotografie s početnými skupinami lidí. „Tak tam já tedy rozhodně nejdu,“ zněla odpověď.

Problémem podle Mokrého je, že turisté všude vidí romantické snímky přírody bez lidí a při toulkách přírodou očekávají klid a ticho. Realita se ale na mnoha místech podobá pražskému Václavskému náměstí.

Podle Mokrého se v uplynulých letech v Česku nákladně budovaly rozhledny, vytvářely nové stezky a opravovaly památky. Základní turistická infrastruktura je hotová, zbývá ale usměrnit davy.

Jedním směrem a za poplatek

Příkladem je budování jednosměrných stezek, což se osvědčilo v kaňonech Slovenského ráje. Turista tak nepotkává zástupy vracejících se výletníků. To, zda naplánovaný výlet stojí za to, mohou napovědět webkamery na vstupech na stezky s podrobnými radami ochranářů, kdy je nejvhodnější čas na výlet.

Mokrý nezavrhl ani zavádění symbolického vstupného, o jehož zavedení se vášnivě diskutuje například v případě zámeckého parku v Lednici na Břeclavsku. Tamní kastelánka Ivana Holásková doporučuje projít se parkem nejlépe v předjaří, tedy v dubnu, a pak až na konci října. Turisté se tak vyhnou davům. Například v jeskyních Moravského krasu je nejvhodnějším termínem k jejich návštěvě zima, kdy jsou skupinky návštěvníků prořídlé.

„V krasu se vyplácí rezervační systém pro vstupy do jeskyní, stejně jako vybudování jednosměrných tras pro horská kola v Jedovnicích. Sám mám čerstvou zkušenost s davy turistů na Broumovsku. S toulkami přírodou to nemělo nic společného,“ řekl Právu vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků