Hlavní obsah
I vnitrozemské moře dokáže vykouzlit velké vlny Foto: George Kvizhinadze, Wikimedia Commons

Černomořské koupání po gruzínsku

Zálivy a zátoky jsou stejné jako v dobách plavby Argonautů, když v čele s Iásonem vyrazili pro zlaté rouno krále Aiéta. To bylo v čase olympských bohů a starobylé Kolchidy, která se rozkládala na východním pobřeží Černého moře.

I vnitrozemské moře dokáže vykouzlit velké vlny Foto: George Kvizhinadze, Wikimedia Commons
Černomořské koupání po gruzínsku

Mezitím se přes pobřeží převalily dějiny a dnes se postsovětská Gruzie pomalu vzpamatovává z posledních 70 let úderného budování a 10 let od vnitropolitických rozporů. Vláda vsadila na kartu turismu, protože dlouhodobě nepřístupné půvaby této země lákají zájemce z celého světa. Vyrůstají hotely, modernizují se komunikace a infrastruktura.

Promenáda v přímořském Batumi září novotou a vtipnými architektonickými prvky

Foto: Nika Composer, Wikimedia CommonsPokud jde o černomořské pobřeží, severní část patří separované Abcházii a jih méně separované Adžárii. Do Abcházie s dříve vyhlášenými letovisky Suchumi a Picundou je cesta složitá, dlážděná mnoha povoleními a pocitem nejistoty z politicky divokého prostředí. Adžárie má (na rozdíl od Abcházie) legální autonomitu a je součástí Gruzie.

Pohled na pláže ležící na jih od Batumi

Foto: Agostino Fedeli, Wikimedia Commons

Její metropole Batumi a okolí je zaměřeno na návštěvníky, kteří by rádi strávili nějaký ten čas na pláži. K hotelům ze sovětské éry přibývají nové, moderní – a značkové, jako je Sheraton či Radisson. Jinak je populární ubytování v soukromí ve stylu „Zimmer Frei“, kdy za relativně levné peníze dostanete často k ubytování i jídlo. Vzhledem k příjemnému podnebí se dá spát i ve stanu.

Nové hotely už nemají tvář sovětských betonových kvádrů

Foto: archiv CK Arcadia Air

Málokdo se totiž  jede rozvalit na gruzínské kamínkové pláže s tím, že to bude hlavní náplň jeho dovolené. Na to má Gruzie až příliš lákadel ve vnitrozemí počínaje Kavkazem, přírodními parky, kláštery a pevnostmi až po unikátní starobylé skalní město Upilistsikhe. Nicméně strávit pár dní u příjemně teplého a čisťounkého moře není k zahození.

Palmy příliš stínu neposkytnou, zato idylka při západu slunce ano

Foto: archiv CK Arcadia Air

Pláže začínají už pět kilometrů za tureckými hranicemi a prakticky nekončí. Pro větší soukromí se dají najít místa mimo letoviska. Doprava je jednoduchá a levná. Podél pobřeží vede železniční trať i slušná silnice, kudy projíždějí pravidelně minibusy – maršrutky. Občas se cestou u pláže objeví hotelový resort zasazený v zahradě a obehnaný zdí, kde ve stínu borovic tráví své kanikuly rekreanti převážně z Ruska.

Pohodička u vlastního bydlení na pláži

Foto: archiv CK Arcadia Air

Posledním místem, kde se v současné Gruzii můžete osvěžit u moře, je vesnička Anaklia na abchazské hranici-nehranici, kterou střeží ruské mírové sbory sídlící za mostem u řeky Enguri nedaleko města Zugdidi, které je bránou do hor Velkého Kavkazu.

Inzertní sdělení: Je pro Vás cena dovolené opravdu důležitější než kvalita Vaší dovolené? Víme, že není! A proto Vám nabízíme kvalitní dovolenou podle Vašich přání a finančních možností. CK Arcadia Air – tady si cenu i kvalitu diktujete Vy. 
 CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Krásná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, Angkor Wat, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na tropickém ostrově Koh Chang v Thajsku.
 
 Keňa - safari již od 37 460 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
 Srí Lanka již od 32 590 Kč

Poznejte překrásnou Srí Lanku, jejíž perfektní mozaiku tvoří nekonečné kouzelné pláže lemující celoročně teplé vody oceánu, chladivé a mystické hory s čajovými plantážemi, bohaté kulturní dědictví dávných kultur, přívětiví lidé i národní parky se safari.
 
 Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.
Omán již od 32 710 Kč

Poznávací zájezdy do pohádkové země tisíce a jedné noci. Poznáte pestrost života v Maskatu, užijete si písečné pláže, zažijete atmosféru jedinečné aukce živého dobytka v Nizwě a užijete si noc v poušti Wahiba. Během tohoto okruhu navštívíte také nejzajímavější památky a vykoupete se v oázách Ománu.
 
 Mexiko již od 41 380 Kč

Pojeďte s námi objevit neodhalená tajemství dávných civilizací, a to nejen Mayů, ale také Aztéků a Olmeků, kteří zde vytvořili tajemné a mohutné stavby. Neskutečné kulturní bohatství, ale také nádherná pobřeží Karibského moře, výtečná mexická kuchyně a temperamentní Mexičané ...to vše na Vás čeká v této kouzelné zemi!
Peru, Bolívie již od 66 140 Kč

Zavítejte s námi do tajuplné země starých Inků. Při své cestě navštívíte mystické město Machu Picchu, bývalé centrum incké říše Cuzco a zavítáte k nejvýše položenému splavnému jezeru světa, jezeru Titicaca. Své dobrodružství zakončíte v hory obehnaném La Pazu, ležícím ve výšce 3632 m.
Jihoafrická republika - safari již od 37 140 Kč

Navštivte jeden z nejkrásnějších divokých parků v Africe, který vás jistě okouzlí svou věčně zelenou a neproniknutelnou přírodou s více než 147 druhy divoké zvěře. Ubytováni budete v jedinečných chatkách v korunách stromů, které tak umocní váš zážitek ze safari. Splňte si svůj dětský sen!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Anketa
Která z těchto asijských zemí je nejexotičtější?
Indie
20.2 %
Srí Lanka
6.6 %
Bangladéš
8.8 %
Thajsko
5.5 %
Kambodža
24.4 %
Vietnam
7.1 %
Malajsie
5.7 %
Indonésie
13.4 %
Filipíny
8.3 %
Celkem hlasovalo 634 čtenářů.

Černé moře

Foto: archiv CK Arcadia Air

Jde víceméně o vnitrozemské moře, obklopené ze všech stran pevninou: na severozápadě evropskou, na jihovýchodě asijskou. Kolem moře se rozkládají následující země: na západě balkánské státy Bulharsko a Rumunsko, na severu Ukrajina, na severovýchodě Rusko, na východě Gruzie, na jihu Turecko. Černé moře se rozkládá na ploše 461 000 km² a jeho největší hloubka je 2210 m. Největšími řekami, které do Černého moře přivádějí své vody, jsou Dunaj na pomezí Rumunska a Ukrajiny, Dněstr a Dněpr na Ukrajině a Don v Rusku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků