Hlavní obsah
Obrovské banánovníky vyrůstající z ruin chrámů vypadají trochu jako Trifidi. Foto: archiv CK Arcadia Air

Kambodža: Po stopách Angeliny Jolie

Jsou lidé, které po prvním setkání s nějakou cizí zemí naplní pocit, že ta země není zas tak cizí. Vše jim připadá tak známé, ačkoli se teprve rozkoukávají. Totéž postihlo v roce 2000 Angelinu Jolie při pracovní návštěvě Kambodže, kdy v mystických chrámech Angkoru nedaleko města Siem Reap natáčela film Lara Croft – Tomb Raider.

Obrovské banánovníky vyrůstající z ruin chrámů vypadají trochu jako Trifidi. Foto: archiv CK Arcadia Air
Kambodža: Po stopách Angeliny Jolie

Docela chápu, že místo tak čarokrásně tajemné, jako jsou tyto chrámy v džungli, dokáže chytit za srdce kohokoli. Bývalé hlavní město Khmérské říše mělo v době své největší slávy velikost skoro 200 km2 a s okolním osídlením až 3000 m2.

Po roce 1431 ho začala pohlcovat džungle a až v 19. století přišlo díky francouzskému přírodovědci Henrimu Mouhotovi k jeho znovuobjevení. Dnes má koplex rozlohu 400 m2 a navštíví ho ročně až 3 milióny lidí.

Lara Croft a Ta Prohm

Foto: Paramount Pictures

Jak to zhruba vypadalo, když džungle vládla chrámům, můžete vidět v areálu Ta Prohm, kde budovy prorůstají mohutnými stromy. Kořeny se proplétají zdivem a demonstrují nekonečnou sílu přírody.

Právě tato místa si vyhlédl režisér Simon West pro film Lara Croft – Tomb Raider. Zde leží i chrám, který se od 12. století jmenoval Rajavihara, a nyní dostal na počest herečky nový název: Angelina Jolie Temple. Zdá se vám to poněkud přehnané? Je to jako kdyby Palackého most přejmenovali na most Toma Cruise, protože jel pod ním na lodi, když v Praze točil jeden z dílů Mission: Impossible?

Sochy kobřích hlav (nágů) v chrámovém komplexu Angkor.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Na rozdíl od Cruise si Angelina tuto výsadu opravdu zaslouží. Pro Kambodžu totiž udělala víc, než mnozí významní Kambodžané. Vrátila se jako velvyslankyně dobré vůle Výboru OSN pro uprchlíky. Realizovala program osvěty o nebezpečí nášlapných min a v jednom kambodžském sirotčinci si vybrala adoptivního syna Maddoxe.

Za humanitární práci a úsilí věnované záchraně památek, které na území Kambodže odvádí nadace Maddox Jolie-Pitt se sídlem v nedalekém Battambangu, udělil Angelině v srpnu roku 2005 král Norodom Sihamoni kambodžské občanství.

Angelina Jolie s Maddoxem často navštěvuje svou druhou vlast za účelem charitativních akcí.

Foto: UNHCR

Když už jsme dorazili do Battambangu, bylo by dobré si město pěkně prohlédnout. Především bývalo obchodním centrem Khmérské říše. Blízkost thajských hranic z něj vytvořila křižovatku prodejců rýže. Dnes se pyšní příjemným prostředím podél klidné řeky Sangkae a nejzachovalejší francouzskou koloniální architekturou v zemi.

Samozřejmě narazíte I na chrámy. Pagoda bílého slona (Wat Tahm-rai-pila) patří k nejkrásnějším, ztracený (a znovu nalezený) chrám krále Suryavarmana Wat Ek Phnom – postavený na pyramidě – k nejtajemnějším.

Chrám krále Suryavarmana Wat Ek Phnom

Foto: archiv CK Arcadia Air

Nakonec bych tu měl takovou perličku. Angelina Jolie i kambodžský král mají něco společné s Československem. Pradědeček Angeliny se jmenoval Juraj Vojtko a narodil se v tehdejším Rakousku-Uhersku, v Košicích.

Zajímavosti

V chrámu Ta Prohm v Angkoru se natáčel film Tomb Raider s Angelinou Jolie. Záběry z filmu jsou věrné skutečné podobě chrámu s jeho tajuplnou atmosférou. Chrám byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1992.
 
Vlajka Kambodže je jedinou vlajkou na světě, kde je zobrazena budova – Angkor Wat.
 
Více než polovina současné populace je mladší 15 let.
 
V Kambodži se neslaví narozeniny. Starší lidé většinou ani nevědí, kdy se narodili.
 
V letech 1976 - 1990 byl pro Kambodžu používán název Kampučia.
 
Novým panovníkem byl v roce 2004 zvolen (trůn není dědičný) syn krále Sihanuka – Norodom Sihamoni, který mluví plynule česky, protože dlouhá léta studoval v Praze a žil třináct let v Československu.

Král Norodom Sihamoni byl v letech 1962–1967 žákem ZDŠ v Ostrovní ulici v Praze 1. Ovšem pan král na rozdíl od herečky češtinu ovládá bravurně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků