Hlavní obsah
Miniaturní dřeviny tajemného jména, které svůj život odstartovaly v koruně stromu, svádějí k založení sbírky. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Kvíz: Hravá abeceda z botaniky

V naučné literatuře pro zahrádkáře se to hemží odbornými pojmy a cizokrajnými termíny. Kolik jich znáte a jak dobře jim rozumíte? To vám prozradí náš kvíz! Stačí doplnit chybějící písmena ve slovech seřazených podle abecedy od A do Ž. (Správné odpovědi si můžete překontrolovat pod posledním obrázkem.)

Miniaturní dřeviny tajemného jména, které svůj život odstartovaly v koruně stromu, svádějí k založení sbírky. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Kvíz: Hravá abeceda z botaniky

A - e - - y Nevelké, lehce propadlé či vystouplé plstnaté polštářky bledé barvy na těle kaktusů, z nichž vyčnívají trny, větve či květy.

B - l - n - Proces vedoucí k lahodnější chuti u chřestu, pórku nebo třeba pampeliškových listů na salát. Spočívá v zamezení tvorby chlorofylu (zeleného barviva) v řapících, ať už přihrnutím zeminy či přiklopením plastového kbelíku.

C - - t - n Zahradními designéry vyhledávaný bezúdržbový materiál z ocelové slitiny, vytvářející korozní vrstvu s charakteristickou patinou, která chrání kov vespod před nepřízní počasí.

Materiál s rezatou patinou si oblíbili zahradní designéři nejen pro svou tvárnost, ale i bezúdržbovost.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Č - - o - ě - - - Tajuplně vyhlížející skrumáž hustě stěsnaných výhonů, vznikající v korunách dřevin. Po naroubování na kmínek se stává ozdobou záhonů i nádob.

D - - - á - Odvod přebytečné vody ze substrátu v květináči či v záhonu nebo z povrchu travní plochy skrze štěrkovou vrstvu či potrubím.

E - - m - r - Jarní květina typu sasanka hajní či jaterník podléška, která se skoro jako přelud objevuje jen na pár týdnů v roce, byť jde většinou o dlouhověkou trvalku.

F - s - - - c - Pitvorný růst výhonů či květenství vyvolaný genetickou poruchou nebo poraněním. Občas vede k tvorbě tzv. kristát – unikátních rostlin se stonky či květy zdeformovanými do tvaru kohoutích hřebínků.

G - á - - Hnojivo z trusu mořských ptáků bohaté na fosfor, což je prvek podporující zdravý růst kořenů.

H - - - o - - n - - Způsob pěstování, při němž rostliny nerostou v substrátu, nýbrž ve vodě obohacené živnými roztoky.

CH - ch - - í - Ploché až deštníkovité květenství tvořené květy na různě dlouhých stopkách. Nosí jej kupříkladu některé kaliny či tavolníky.

I - - b - n - Tradiční japonská technika aranžování květin, hraničící často až s uměleckou abstrakcí.

J - r - - - z - c - Proces urychlující vývoj rostlin. Využívá se zejména k rychlení jarních cibulovin, které tak mohou kvést klidně už o Vánocích.

K - r - - n Obvykle ovocná dřevina se štíhle sloupovitou korunou, vedenou vertikálně či šikmo v prostoru nebo podél zdi. Vyžaduje pravidelný tvarovací řez.

L - s - - n - Na první pohled se tváří jako květní plátky, ve skutečnosti jde o pozměněné listy, podpírající zpravidla nenápadný květ či soubor květů. Mají za úkol přilákat opylovače.

M - - - r - - z - Harmonické partnerství mezi kořeny rostlin a houbovými vlákny neboli podhoubím (myceliem), založené na vzájemném předávání životně důležitých výživových látek.

N - - m r - - - k - Rostlina, jejíž květy, úbory nebo listeny si i po usušení dlouhodobě udržují tvar a barvu. Příkladem je smilek a slaměnka.

O - - l - s - Okrasný prvek, který dává záhonům vertikální rozměr a současně slouží ke šplhu popínavých rostlin.

P - c - t - - Z francouzštiny převzatý název charakterizující květ složený z korunních lístků dekorovaných barevně odlišnou obrubou.

Pro čemeřice i jiné druhy s květními plátky lemovanými odlišnou barvou se používá speciální francouzský název.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Q - i - - a Jihoamerická užitková rostlina blízce příbuzná špenátu, ceněná pro svá drobná semena bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitaminy a minerály.

R - g - - o - á - - Způsob rytí, při kterém se půda zpracovává do hloubky „tří rýčů“, tedy přibližně 75 až 100 cm. Doporučuje se před výsadbou ovocných dřevin včetně bobulovin.

Ř - - k - - á - - Metoda vegetativního (nepohlavního) množení bylinných a dřevnatých rostlin pomocí částí stonků, prutů, listů či kořenů odebraných ze zdravé matečné rostliny.

S - r - - - l Jedno z nejkrásnějších a nejhustších květenství válcovitého, vejčitého, polokulovitého až kulovitého tvaru. Příkladem je štětka, jetel, bělotrn.

Medonosný jetel se pyšní jedním z nejkrásnějších květenství. Možná jej znáte i pod pojmem hlávka.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Š - - - c Průhledný zvonovitý poklop ze skla nebo plastu. Chrání květiny a zeleninu proti chladu a zahřívá zeminu před jarním výsevem či výsadbou.

T - p - - r - Tvarovaná, obvykle stálezelená dřevina, které zahradník svou trpělivostí a precizností při pravidelném střihu propůjčuje leckdy extravagantní a humornou tvář.

U - - y k - - c - Trend dnešního životního stylu, jenž dává nový smysl starým věcem, které by jinak nejspíš skončily na skládce.

V i - i - - r - í Označení pro rostlinu, jejíž potomstvo se vyvíjí na listech či postranních výhonech a díky vlastním kořínkům je schopné samostatného života záhy po oddělení. Hotové rostlinky „rodí“ např. netřesk, zelenec či madagaskarská kolopejka.

W - - - n - - s Relax pro tělo a duši. Užít si jej můžeme nejen na dovolené, ale i ve vlastní zahradě, ať už při odpočinku, nebo při práci, která nás těší.

X - r - - y - Rostlina přizpůsobená k životu na extrémně suchých stanovištích. Typickým příkladem jsou sukulenty schopné shromažďovat vodu do zásoby anebo druhy s nepatrnými listy.

Y - c - a Exoticky vyhlížející polokeř, tvořící architektonicky efektní růžice dlouze mečovitých listů zelených i v zimě. Starší exempláře v létě uchvacují mohutným květenstvím smetanové barvy.

Z á - r - e - Miniaturní forma dřeviny, která vznikla šlechtěním, mutací nebo záměrným omezováním růstu, jak je to běžné například u bonsají.

Ž - r - - - - é - a Zdobná široká mísa, většinou usazená na podstavci, určená k pěstování zahradních i pokojových rostlin či k vystavování květinových aranží.

Populární trend šetřící životní prostředí inspiroval k proměně vysloužilého šálku na čaj v originální krmítko pro ptáčky.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Správné odpovědi
Areoly, Bělení, Corten, Čarověník, Drenáž, Efeméra, Fasciace, Guáno, Hydroponie, Chocholík, Ikebana, Jarovizace, Kordon, Listeny, Mykorhiza, Nesmrtelka, Obelisk, Picotee, Quinoa, Rigolování, Řízkování, Strboul, Šturc, Topiara, Upcyklace, Viviparní, Wellness, Xerofyt, Yucca, Zákrsek, Žardiniéra

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků