Hlavní obsah
Ideální je krmítko, do nějž se potrava pro ptáky nasype do chráněného prostoru, ze kterého se pak samovolně uvolňuje tak, jak ji ptáci ujídají. Foto: Hornbach

Je čas začít s přikrmováním ptáků před zimou

Konec října a začátek listopadu je obdobím, kdy je vhodné začít s přikrmováním ptáků před zimou. Ne všechno se ale do krmítka hodí dávat a také samotné krmítko je potřeba umístit na správné místo.

Ideální je krmítko, do nějž se potrava pro ptáky nasype do chráněného prostoru, ze kterého se pak samovolně uvolňuje tak, jak ji ptáci ujídají. Foto: Hornbach
Je čas začít s přikrmováním ptáků před zimou

Ve dnech trávených doma v rámci protikoronavirových patření a prázdnin, které se neplánovaně protáhly dětem, se společně můžete postarat ptákům ze svého okolí o potravu, jež jim pomůže snáze přečkat zimní měsíce. Chce to ale vědět, co jim prospěje a co jim naopak k ničemu nebude, nebo jim může dokonce uškodit.

Jaké krmítko a kam s ním

Krmítko musí ptákům nabídnout pohodlný přístup ke kvalitní potravě, ale zároveň na něm musí být v bezpečí. Znamená to, že krmítko by mělo být zhruba dva metry nad zemí, ovšem tak, aby k němu měli přístup jen ptáci a nikoli predátoři.

Proto je umístíme například vršek hladké kovové tyče a nikoli na dřevěný kůlek, který by sice vypadal přírodněji, ale nejvíce by nad ním zajásaly kočky. Ze stejného důvodu budeme dbát na dostatečnou vzdálenost od okolních stromů a keřů, odkud by jiná zvířata než ptáci mohla na krmítko doskočit. Odstup by měl být opět zhruba dvoumetrový.

Kryté krmítko, které se připevňuje ke kmeni stromu.

Foto: Blomus

Krmítko musí umožnit pohodlný přístup ptákům, aby se měli kde usadit apod. Na druhé straně musí být zároveň chráněné proti sněhu a dešti, aby nasypané zrní na něm nepromokalo.

Stav krmiva proto také na krmítku pravidelně kontrolujeme a krmítko čistíme od zbytků slupek a trusu.

Kdy a čím krmit

Ptáky přikrmujeme od začátku listopadu do března. Množství krmiva na krmítku udržujeme podle počasí. V mrazech je třeba sypat více, v teplých dnech stačí méně.

Krmítko pravidelně čistíme, aby v něm nezůstávaly zbytky slupek, skořápky a trus ptáků.

Foto: Luxol

Na krmítko můžeme kromě předem od výrobců připravených směsí pro venkovní ptactvo použít i vlastní menu, v němž by se měla objevit jak olejnatá semena slunečnice, tak to může být i nejrůznější zrní, ale třeba i vařená rýže, malé kousky čerstvého ovoce, jako jsou třeba jablka, případně malé oříšky.

V případě zbytků z kuchyně, rýže, ale třeba i kůže, ptákům poskytujeme pouze kvalitní, čerstvé potraviny, v žádném případě nesmí být zkažené, připálené, nebo i různě ochucené či solené.

Průmyslově vyráběné tukové koule, stejně jako kousky loje věšíme raději do stinných míst, aby se na slunci neroztékaly a nežlukly.

Anketa
Přikrmujete ptáky na zimu?
Ano, samozřejmě!
93.6 %
Občas. Když si vzpomeneme...
3.4 %
Moc ne.
0.7 %
Nemáme krmítko.
2.3 %
Celkem hlasovalo 5065 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků