Hlavní obsah
Pohodlnou sedačku doplňuje nízká televizní skříňka a industriální policová knihovna. Foto: Šárka Hasara

Architektka vsadila na černou zeď a textilní beton, výsledný vzhled bytu překvapí

Byt ve funkcionalistickém domě si společně užívají Marie s Jendou a jejich dvojčata. Díky vkusu a citu paní Marie byl už byt velmi pěkně zařízen, ale na svou finální podobu ještě čekala kuchyň, koupelna a toaleta.

Pohodlnou sedačku doplňuje nízká televizní skříňka a industriální policová knihovna. Foto: Šárka Hasara
Architektka vsadila na černou zeď a textilní beton, výsledný vzhled bytu překvapí

S rekonstrukcí kuchyně, koupelny a toalety se majitelka obrátila na architektku Ivu Křikavovou. Hned od začátku bylo jasné, že se obě shodnou na vkusu a dílo se bude dařit o to radostněji.

Celkově se tedy dá říci, že se jedná o realizaci, kde došlo k propojení návrhu majitelky a architektky.

„Marie chtěla navázat na to, co už v bytě mají, aby byly nové místnosti na podobném principu jako ty zařízené. Pak už jsem měla volnou ruku a bavily jsme se dál nad mým návrhem. Jedním z požadavků na kuchyň byl dostatek pracovní plochy. Mě napadlo začlenit do interié­ru betonové prvky.

Jako vhodné a zajímavé mi přišlo použít takzvaný textilní beton od české firmy Betone na pracovní plochy a obklad zdi v kuchyni a na police v koupelně,” popisuje architektka, která v roce 2013 založila architektonické studio IAK, jež klade důraz na klienta a jeho příběh, který je pak těsně spojený s návrhem. Aktuálně se nejvíc věnuje rekonstrukcím, interiérům a stavění na venkově.

„Beton se hezky doplňuje s kuchyňskými dvířky z dubové dýhy a s koupelnovým nábytkem. Šlo o poměrně drahé a nevyzkoušené řešení, které dopadlo na jedničku. Další drobný požadavek na zakulacené rohy se promítl na policích a pracovním pultu v kuchyni. Dominantní je v kuchyni černá zeď pokrytá tabulovou barvou.”

Kuchyňská sestava je navržena na míru, má dvířka z dubové dýhy, pracovní desku a obklad zdi pak z textilního betonu.

Foto: Šárka Hasara

Horní část „tabule“ slouží jako rodinný diář, dolní část čeká na výtvarné počiny dvojčátek. Nápad vyšel z původní malé tabulky nad jídelním stolem, kam si rodiče psali vzkazy.

„Ačkoli je v obývacím pokoji velký jídelní stůl, do kuchyně měl přijít ještě menší stůl, který poslouží na snídaně a rychlé jídlo. Vybrala jsem bílý kulatý s dřevěným podnožím. Jídelní kout oživily barevné tonetky.

Za své také vzala původní šachovnicová dlažba, která byla v neopravitelném stavu. Nahradila jsem ji tedy opět šachovnicí, kdy se tmavší dlaždice barevně hodně přibližují pracovní desce z betonu. Tuto kolekci dlažby jsem našla u firmy Rako,” popsala změny architektka.

Zásadní proměnou prošla koupelna, v ní vanu nahradil sprchový kout a nechal se vyrobit koupelnový nábytek z dubové spárovky, který ukryl pračku. Zajímavým nápadem je skříňka s velkým kruhovým otvorem pro vhazování špinavého prádla. Vzdušně a atraktivně působí police z betonu a masivního dubu. Obklady a dlažba jsou velkoformátové.

Dlažba je v odstínu středně šedé barvy, obklad světle šedý až bílý. Velmi netradičně je vyřešeno odvětrání koupelny. Místo větráčku vzniklo skryté odvětrání do světlíku, a to tak, že stisknutím na správném místě se částečně vyklopí zrcadlo a vlhký vzduch otvorem uniká ven.

Stejný funkční detail je i na samostatné toaletě, kam se do miniaturního prostoru podařilo dostat i umývátko se zrcadlem a výklopným odvětráním, a to díky nově vzniklé nice naproti vstupu.

Obývací pokoj a ložnice jsou kompletně dílem paní Marie, která do pokoje umístila na míru vyrobený dubový stůl, pohodlnou sedací soupravu a industriální knihovnu od české firmy Wuders. Ložnici zdobí staré originální křeslo Halabala, které je po majitelčině babičce.

Lucie Martínková, https://bydlenimagazin.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků