Hlavní obsah
Hlavice řadicí páky podobná golfovému míčku je jedním z charakteristických detailů Volkswagenu Golf GTI. Foto: Volkswagen

Odkaz jedné z prvních žen designérek ve Volkswagenu žije dodnes

Volkswagen Golf GTI se za svých sedm generací řádně vyvinul, ale jedno mají všechny společné, aspoň zhruba - hlavici řadicí páky manuální převodovky a látkové čalounění sedadel. I přes nepříliš nadšené přijetí těchto nápadů v 70. letech v Golfu GTI zůstaly dodnes.

Hlavice řadicí páky podobná golfovému míčku je jedním z charakteristických detailů Volkswagenu Golf GTI. Foto: Volkswagen
Odkaz jedné z prvních žen designérek ve Volkswagenu žije dodnes

Volkswagen Golf sedmé generace pomalu končí, jeho nástupce bude odhalen už za pár dnů. Jak bude vypadat nová verze GTI nebo co bude mít pod kapotou - a hlavně, jestli v současném klimatu šílenství proti oxidu uhličitému vůbec vznikne - zatím není známo. Můžeme ale s velkou mírou pravděpodobnosti předvídat, co bude v interiéru - hlavice řadicí páky s důlky a plédové čalounění sedadel.

Tyto dva prvky si totiž Golf GTI nese už od první generace, která byla představená v roce 1976. A stojí za nimi designérka Gunhild Liljequistová, pro kterou to byl tehdy běžný pracovní úkol.

Interiér Volkswagenu Golf GTI první generace

Foto: Volkswagen

Původně byla malířkou porcelánu a designérkou krabic čokoládových bonboniér. Do Volkswagenu nastoupila v roce 1968 jako jedna z prvních žen-designérek vůbec a pracovala ve Wolfsburgu v oddělení látek a barev. Pro Golf GTI dostala za úkol vytvořit prvky interiéru se sportovním náhledem.

„Černá byla sportovní, ale taky jsem chtěla barvy. Brala jsem spoustu inspirace z cest po Velké Británii, kde mě vždy zaujaly kvalitní látky s károvým vzorem. Takže se dá říct, že v GTI je trošku britské sportovnosti,” vypráví Liljequistová.

Vzor na sedadlech Golfu GTI je inspirován britskými látkami.

Foto: Volkswagen

A ona hlavice řadicí páky, která připomíná golfový míček? „To byla naprosto spontánní myšlenka. Prostě jsem nahlas vyjádřila své sportovní a golfové asociace: Co kdybychom měli golfový míček jako řadicí páku?” vzpomíná.

Její nápady se nesetkaly s tak nadšeným přijetím, jak by se dnes mohlo zdát, ale tyto dva prvky se do produkčního modelu skutečně dostaly a žijí v něm dodnes, 43 let po představení první generace Golfu GTI. Že přežijí i hon za co nejnižšími emisemi CO2, můžeme zatím jen doufat.

Volkswagen Golf GTI VII. generace

Foto: Volkswagen

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Volkswagen na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků