Hlavní obsah
První generace Jeepu Grand Cherokee, prodávaná od roku 1992, po modernizaci Foto: Jeep

Jeep indiánům nechce ustoupit, spor o název Cherokee ale nemusí být u konce

Automobilka Jeep nechce vyslyšet výzvu a změnit jméno svým modelům Cherokee a Grand Cherokee, aby se nejmenovaly po indiánském kmeni Čerokézů. Nechala však otevřené dveře pro další debaty na toto téma.

První generace Jeepu Grand Cherokee, prodávaná od roku 1992, po modernizaci Foto: Jeep
Jeep indiánům nechce ustoupit, spor o název Cherokee ale nemusí být u konce

Americká automobilka Jeep se nedávno stala terčem kritiky kvůli svým modelům Cherokee a Grand Cherokee, protože používají jméno indiánského kmene Cherokee, česky Čerokézů. Zhruba třísettisícový národ, zastoupený šéfem Chuckem Hoskinem Jr., požaduje změnu.

SUV s názvem Cherokee je v nabídce Jeepu už 47 let; před 28 lety se přidal větší a luxusnější Grand Cherokee. Nyní, slovy Hoskina, automobilka změnu „s respektem odmítla” provést.

„Myslel jsem si, že je správné to jméno změnit, a řekl bych, že to s respektem odmítli udělat. Ale také nechali otevřené dveře pro další jednání,” komentoval Hoskin situaci pro web Automotive News.

První generace Jeepu Cherokee, prodávaná od roku 1974

Foto: Jeep

„Neprocházíme kulturní mapou Ameriky hledajíce věci, které nás urážejí,” dodal. Nicméně, navenek to tak trochu vypadá, když téměř půl století nebyl se jménem Jeepu Cherokee problém dost velký na to, aby to někomu stálo za snahu o změnu.

„Myslím si, že jsme v době, kdy je na čase, aby korporace i sportovní týmy přestaly používat jména, obrazy a maskoty pocházející z kultury původních amerických obyvatel,” uvedl Hoskin v minulosti s narážkou na to, že týmy Cleveland Indians a Washington Redskins se právě z těchto důvodů přejmenovaly. Nutno podotknout, že slovo „redskin” („rudokožec”) je v USA považováno za urážlivé.

„Jména našich aut byla pečlivě vybrána..., aby uctívala a oslavovala původní americké obyvatelstvo pro jejich vznešenost, statečnost a hrdost. Jsme odhodláni k uctivému a otevřenému dialogu s čerokézským principálem Chuckem Hoskinem,” uvedla automobilka v prohlášení, kterým reagovala na původní požadavek.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Jeep na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků