Hlavní obsah

Jedno auto ovládá druhé. Škoda připravuje systém pro automatizovanou jízdu

Škoda Auto spolu s výzkumníky Technické univerzity Vysoké školy báňské v Ostravě vyvíjí systém pro automatizované řízení dvou aut v koloně. Ačkoli tvůrci nejmenují reálný přínos této technologie, nabízí se několik příkladů. Co se takhle nechat svézt z večírku, i s autem? Pracovník autoservisu by nám například mohl vůz dovézt domů bez toho, aby v něm seděl.

Jedno auto ovládá druhé. Škoda připravuje systém pro automatizovanou jízdu

V cestě systému samozřejmě nadále stojí legislativa, v budoucnu se s takovým řešením ale setkat můžeme.

Hudbou budoucnosti není jen autonomní jízda samostatného vozu, ale i automatizovaná jízda v koloně. Myšlenka zvaná „Follow the Vehicle“, tedy „následuj auto” se řídí jednoduchým principem: dvě auta, jeden řidič. Druhé auto zjednodušeně řečeno napodobuje přesně to, co dělá první.

Nadřízený vůz řízený člověkem určuje všechny relevantní parametry, jako rychlost, směr, trasu, jízdní dráhu či cílovou destinaci. Mnohá data týkající se pohybů volantu, akcelerace a brzdění získává podřízený vůz bezdrátovým přenosem z vozu vpředu. Druhý vůz jede za prvním vozem ve vzdálenosti až deseti metrů.

Testovací vozy Superb iV ke komunikaci využívají data podobně, jako když komunikují s infrastrukturou. Například se semafory - což je řešení, které se rovněž v automobilovém průmyslu hojně testuje. Výměna dat mezi vozy probíhá prostřednictvím standardu pro automobilovou komunikaci a také mobilních sítí 4G/LTE a 5G.

K rozeznávání obrazu a identifikaci trojrozměrných objektů v okolí vozy využívají senzory, které jsou dodatečně vybaveny kamerovým systémem, radarovými systémy a komunikační jednotkou. Auto tak čte celou řadu různých údajů, například aktuální polohu vozidla a parametry související s řízením. Systémy také sledují okolí vozu a aktuální provoz v reálném čase.

Testování automatizované jízdy v koloně

Foto: Škoda Auto

Při testování je ve všech vozech nadále přítomen řidič, který situaci jistí.

Foto: Škoda Auto

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Škoda na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků