Hlavní obsah
Dodnes nikdo neví, kde se žena nakazila. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Své třiadvacáté narozeniny oslavila v nemocnici, leží v ní několik týdnů s tuberkulózou

Třiadvacetiletá Lea studuje v Praze vysokou školu, aby nezahálela, začala pracovat v jednom z pražských supermarketů. Když se u ní začaly objevovat příznaky běžného respiračního onemocnění, vůbec ji nenapadlo, že by se mohlo jednat o tuberkulózu, je totiž očkovaná. Podezření zprvu neměli ani lékaři, na svou diagnózu si tak musela počkat hned několik týdnů plných zdravotních peripetií.

Dodnes nikdo neví, kde se žena nakazila. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Své třiadvacáté narozeniny oslavila v nemocnici, leží v ní několik týdnů s tuberkulózou

Nemoc se u Ley začala projevovat zimnicí a celkovou slabostí. Tehdy si řekla, že nemoc vyleží, a vzala si tedy v práci dovolenou a ulehla do postele s čajem a vitamíny. Po pár dnech ji začala bolet jedna strana hrudníku, a to natolik, že na ní nebyla schopna ležet. Když se po 14 dnech nic nelepšilo, zamířila k lékaři.

„Bylo mi úplně jasné, že s 39stupňovými horečkami do práce nemůžu. Lékař mi naměřil CRP hodnotu 72 mg/l a nasadil na týden antibiotika. Udělalo se mi trochu lépe a zvládla jsem dokonce udělat tři zkoušky,“ svěřuje se Lea.

Lékař nicméně nechtěl nic podcenit a poslal ji na pneumologii, kde se na základě rentgenového vyšetření zjistilo, že má vodu na plicích. „Při hrudní punkci mi odebrali litr tekutin,“ popisuje studentka.

Punkce jí ulevila a osm dní se cítila lépe a zdráva – pak ovšem začalo vše nanovo, zimnice, třes, slabost a horečka 41 stupňů. Když svůj stav probírala s maminkou, donutila ji, aby si zavolala sanitku. V pražské Thomayerově nemocnici Lee udělali kromě rentgenu i CT a sonografii a také bronchoskopii.

Diagnóze tuberkulózy nemohl nikdo uvěřit, protože na ni byla v dětství očkovaná. Dodnes nikdo neví, kde se nakazila, její rodina je zdravá, přátelé taky.

Nyní po několika měsících v nemocnici, kde oslavila i své třiadvacáté narozeniny, se Lea nachází v poslední fázi léčby, rentgenové snímky vypadají dobře a také ložiska, kde se držely tekutiny, pomalu mizí. Pobyt v nemocnici tráví i dalším studiem. Paradoxně, kvůli pandemii koronaviru, může školu studovat dálkově a bez přerušení.

Případů tuberkulózy loni ubylo, důvodem může být i koronavirus

Počet nemocných s tuberkulózou se u nás poprvé v historii v loňském roce dostal pod 400 případů za rok, pokles může mít ale na svědomí i fakt, že se lidé kvůli koronaviru nemocnicím vyhýbali.

„Kvůli současné situaci k nám nechodí ani rizikoví pacienti. Pak se setkáme s takovým případem, kdy k nám přišel Litevec s podezřením na koronavirus, a my místo toho objevili tuberkulózu ve velmi pokročilém stadiu. Na ni bohužel později i zemřel. I z tohoto důvodu si myslíme, že se v dalších letech budeme setkávat s více případy pokročilých tuberkulóz,“ upozorňuje profesorka Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS).

Podle lékařky virus komplikuje péči o nemocné tuberkulózou i jinak – ten, kdo má podezření na tuberkulózu, musí zůstat oddělený od ostatních tuberkulózních pacientů do doby, než se u něj prokáže, že je covid negativní.

„Vytváříme tak izolace v izolaci. Souběh covidu a tuberkulózy by mohl skončit špatně. Proto máme rozdělené i týmy sester,“ vysvětluje Vašáková.

Tuberkulózu se díky pečlivé práci plicních lékařů daří držet pod kontrolou. Do České republiky se dostává zejména kvůli cizincům. Loni klesl počet nemocných cizinců o více než 20 případů na 115, nejčastěji to byli Ukrajinci, Vietnamci a překvapivě Indové.

Podle pneumologů se pacienti z Indie, často zaměstnaní jako kuchaři v restauracích, na „tuberkulózních“ odděleních vyskytují pravidelně. Nejvíce cizinců s tuberkulózou ale u nás nalezneme mezi Ukrajinci, Vietnamci, Slováky, Rumuny a Mongoly.

Mezi 361 loňskými nahlášenými případy převažují muži v průměrném věku 51 let, dva případy tuberkulózy našli lékaři u dětí do 15 let. Loni na tuberkulózu zemřelo 19 lidí.

Plicní lékaři každoročně zveřejňují čísla při Světovém dnu boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. 3. – letos je to přesně 139 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc zvanou tuberkulóza.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků