Hlavní obsah
Hormonální jóga Foto: Profimedia.cz

Odhalte tajemství ženské rovnováhy a vyzkoušejte cvičení, které zharmonizuje vaše tělo

Rozhoupané emoce, zadržování vody, zhoršená pleť. Máte před menstruací některé z těchto příznaků? Příčinou je rozbouřená hladina hormonů. Sladit tento stav může hormonální jóga.

Hormonální jóga Foto: Profimedia.cz
Odhalte tajemství ženské rovnováhy a vyzkoušejte cvičení, které zharmonizuje vaše tělo

Pro ženskou rovnováhu je nutná správná hladina hormonů. A aby jich bylo tak akorát, musí být v dobré kondici vaječníky a další žlázy, v nichž hormony vznikají.

„Fungování ženských orgánů je úzce spojeno s pánevním dnem, postavením kyčlí, chodidel či pánve. Křečovitě sevřené nebo naopak ochablé svaly pánevního dna činnost vnitřních orgánů negativně ovlivňují. Přispívají také k bolestivé menstruaci a mohou dokonce způsobit funkční neplodnost. To vše se dá cvičením hormonální jógy a pánevního dna příznivě ovlivnit,” vysvětluje Eva Juráková, fyzioterapeutka Lékařského domu Praha 7.

Cviky hormonální jógy stimulují činnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy, a tím se napravuje hormonální nerovnováha. Ovlivní např. premenstruační syndrom, bolestivou, nepravidelnou či naopak chybějící menstruaci i potíže s otěhotněním.

Má výborné účinky při syndromu polycystických vaječníků, zmírní projevy přechodu a zvedne sexuální apetit. Vedle toho pomůže při snížené činnosti štítné žlázy, zlepší pleť, spánek i ženské sebevědomí.

„Zabírá dokonce proti inkontinenci nebo poklesu pánevních orgánů – a to v propojení s harmonizací svalů pánevního dna,“ doplňuje lektorka hormonální jógy Táňa Jilemnická z pražského studia Dům jógy.

Proto je dobré hledat kurzy, kde obojí umí zkombinovat tak, aby se účinky cvičení posílily.

Cviky, které zvládne opravdu každý

Cviky z hormonální jógy zvládnou i naprostí začátečníci. „Nejprve se pracuje v ženské rovině s pánevním dnem. Často je to pro ženy první seznámení s touto oblastí. Žijeme tzv. od pasu nahoru, do oblasti břicha nedýcháme a někdy se tam dokonce bojíme vůbec podívat. Přesto je fyzická, ale také emocionální a energetická rovnováha v oblasti pánevního dna zásadní a velmi výrazně ovlivňuje nejen naše hormony, ale také to, jak se celkově jako ženy cítíme,“ upozorňuje Táňa Jilemnická.

Poté, co si tyto cviky ženy osvojí, mohou pokračovat samy doma. Sestava má dané pořadí a její důležitou součástí je práce s dechem.

„Praxe hormonální jógy podpoří prokrvení daných oblastí, dochází tak k okysličení orgánů a jejich výživě. Žlázy pak lépe pracují či dokonce obnovují svou činnost. Cvičení navíc protahuje svaly a uvolňuje klouby, což výsledek umocní,“ vysvětluje Eva Juráková, jak to v těle funguje.

Ukázka cviků

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků