Hlavní obsah
K zápisu do registru kostní dřeně stačí vyplnit dotazník a nechat si udělat výtěr z ústní dutiny. Foto: Profimedia.cz

O víkendu proběhne ve Vestci u Prahy největší nábor dárců kostní dřeně, přidejte se také

V současnosti mezi námi žije 50 smrtelně nemocných Čechů, kteří nutně potřebují transplantaci kostní dřeně, ale bohužel nemají svého dárce. I z tohoto důvodu se rozhodl Český registr dárců krvetvorných buněk s podporou rodiny Matěje Kučery, který v roce 2017 onemocněl poruchou krvetvorby a svého dárce stále hledá, uspořádat v sobotu 21. září velkolepou akci ve Vestci u Prahy, během níž se pokusí nabrat do svého registru až 1000 nových dárců kostní dřeně. Vše za doprovodu bohatého zábavného programu.

K zápisu do registru kostní dřeně stačí vyplnit dotazník a nechat si udělat výtěr z ústní dutiny. Foto: Profimedia.cz
O víkendu proběhne ve Vestci u Prahy největší nábor dárců kostní dřeně, přidejte se také

Pravděpodobnost nalezení shody mezi dárcem a příjemcem je pouze 0,5–1%, proto je velmi obtížné najít vhodného a shodného dárce pro konkrétního pacienta.

„Z toho důvodu je potřeba, aby v České republice bylo v registrech na počet obyvatel alespoň 200 000 dárců, v současné době jich je kolem 120 000,“ vysvětluje Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Vstoupit do registru přitom není vůbec složité, vše zabere maximálně deset minut. Pokud jste zdraví, ve věku 18-40 let, v minulosti jste neprodělali žádné závažné onemocnění a neužíváte žádné léky, pak neváhejte a přidejte se. Ve Vestci u Prahy tak budete moci v sobotu 21. září 2019 od 11:00 do 21:00 hodin učinit v mobilní jednotce Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Vyplníte zde jen kratičký dotazník a odborník provede stěr v dutině ústní. Nic víc zápis do registru nevyžaduje.

Akce ve Vestci u Prahy se koná u příležitosti Světového dne dárců kostní dřeně (připadá vždy na třetí zářijovou sobotu) a na její organizaci se podílel nejen registr dárců, ale také rodina 13letého fotbalisty Matěje Kučery, který stále čeká na svého dárce.

Lidé se mohou těšit na charitativní zápas ve fotbale, který podpoří i zástupci Fotbalové asociace ČR a reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. Bez nároku na honorář zahraje skupina Support Lesbiens, jejíž všichni členové jsou zapsáni jako dárci kostní dřeně. Lidé se zároveň budou moci seznámit s technikou složek IZS apod. Více info na www.darujzivot.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků