Hlavní obsah

Američané plánují první transplantaci dělohy

Navzdory skepsi některých světových odborníků se pokusí lékaři z New Yorku a Londýna transplantovat dělohu první dobrovolnici. Americké úřady operaci povolily a první dobrovolnici nezbývá doufat, že se stane nejen světovou jedničkou, ale rovněž první úspěšnou příjemkyní transplantované dělohy.

Američané plánují první transplantaci dělohy

Zákrok připravují experti z newyorské nemocnice Downtown Hospital a londýnské Hammersmith Hospital. Jejich tým již aktivně vyhledává první dobrovolnice. Své snahy provést operaci u lidí podkládají úspěšnými pokusy na samicích opice rodu makak. Přesto se ozývají z různých částí planety skeptické hlasy, že je na podobné zákroky ještě brzy a že by nadšení lékaři měli ještě počkat na další testy.

"Když někdo přijde zítra a požádá o transplantaci dělohy, jsem lehce optimistický, že to dokážeme," tvrdil profesor Giuseppe Del Priore magazínu New Scientist.

Vůbec první podobný zákrok již lékaři v Saudské Arábii vyzkoušeli v roce 2000. Jejich zákrok však nedopadl úspěšně, a proto byl anulován. Dobrovolnice tehdy sice prodělala dvakrát menstruaci, ale po sto dnech musela být děloha z jejího těla opět vyjmuta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků