Kdo chce zhubnout a vyhnout se diabetu typu 2 a poškození jater či srdce, měl by se pravidelně stravovat zeleninou. A té sníst denně nemalé množství. To tvrdí lékaři už několik desetiletí. Vědci z Texasu ale dodávají, že podstatnější než množství zeleniny je spíš její druh. Lidé by denně měli sníst dvě hrsti listové zeleniny a také mrkve či paprik.

„Barevná“ zelenina pomáhá s nadváhou

Právě listová zelenina a také ta, která je bohatá na červená a oranžová barviva, nejlépe přispívá k prevenci chorob souvisejících s obezitou a nadváhou. A u dětí je preventivní účinek silnější než u dospělých.

Vědci z Texasu a Kalifornie provedli experiment se skupinou dospívajících. Těm do jídelníčku denně zařadili dvě hrsti mrkví, brokolice či špenátu. Po několika týdnech této stravy se u mladých osob výrazně snížilo množství nezdravého tuku v těle. A naopak se zlepšila hladina inzulínu v krvi a citlivost tkání vůči tomuto hormonu. A to i u dětí trpících nadváhou.

Podle docentky Jamie Davisové by se děti měly vyhýbat škrobnatým druhům zeleniny a ovoce a zařadit do svého jídelníčku hlavně listovou zeleninu a tu bohatou na barviva, tedy mrkev, barevné papriky, rajčata, dýně.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: