Hlavní obsah

Zelenina bohatá na barviva pomáhá s nadváhou

7. 11. 2014, 7:20

Zelenina je obecně pro naše zdraví velmi prospěšná. Její konzumací naše tělo vyživujeme, obsahem vlákniny je prospěšná pro zdravé zažívání, imunitu, obsahuje velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Odborníci v Texasu ale tvrdí, že záleží na tom, jaký druh zeleniny jíme. Nezáleží prý tolik na množství, ale na druhu.

Foto: Profimedia.cz

Podle vědců z Texasu záleží na tom, jaký druh zeleniny konzumujeme.

Článek

Kdo chce zhubnout a vyhnout se diabetu typu 2 a poškození jater či srdce, měl by se pravidelně stravovat zeleninou. A té sníst denně nemalé množství. To tvrdí lékaři už několik desetiletí. Vědci z Texasu ale dodávají, že podstatnější než množství zeleniny je spíš její druh. Lidé by denně měli sníst dvě hrsti listové zeleniny a také mrkve či paprik.

„Barevná“ zelenina pomáhá s nadváhou

Právě listová zelenina a také ta, která je bohatá na červená a oranžová barviva, nejlépe přispívá k prevenci chorob souvisejících s obezitou a nadváhou. A u dětí je preventivní účinek silnější než u dospělých.

Vědci z Texasu a Kalifornie provedli experiment se skupinou dospívajících. Těm do jídelníčku denně zařadili dvě hrsti mrkví, brokolice či špenátu. Po několika týdnech této stravy se u mladých osob výrazně snížilo množství nezdravého tuku v těle. A naopak se zlepšila hladina inzulínu v krvi a citlivost tkání vůči tomuto hormonu. A to i u dětí trpících nadváhou.

Podle docentky Jamie Davisové by se děti měly vyhýbat škrobnatým druhům zeleniny a ovoce a zařadit do svého jídelníčku hlavně listovou zeleninu a tu bohatou na barviva, tedy mrkev, barevné papriky, rajčata, dýně.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Proč zařadit do jídelníčku více zeleniny

17. 6. 2014, 7:11

Zelenina by měla být součástí každého jídelníčku. A je jedno, jestli milujete maso, jste vegani, vegetariáni, či příznivci nějakého dalšího stravovacího stylu....

Výběr článků