Celá řada nových i starších studií se zabývala hlavně otázkou, jak dlouho by lidé měli odpočívat, shodně obě pohlaví. Mělo se vždy za to, že muži a ženy i přes různorodost svých aktivit vydávají stejné množství energie, takže je logické, aby i stejnou dobu odpočívali.

Profesor Jim Horne, odborník na spánkové procesy, ale nyní přišel s tvrzením, že pravda je poněkud jinde. Dle jeho vyjádření je nutné, aby ženy odpočívaly daleko více a častěji než muži.

A má k tomu i jednoduché vysvětlení. „Ženy bez dohadů zvládají během dne mnohem více úkolů najednou (práce, děti, domácnost) než muži, tudíž je jejich mozek mnohem více využíván. Jejich potřeba odpočinku a tělesné rekonvalescence je tak logicky větší,“ cituje Hornea server Daily Record.

Nedostatek spánku ničí zdraví

Ať už jsou jeho tvrzení pravdivá či nikoli, prokázáno je jedno – nedostatek spánku škodí zdraví, a to mužům i ženám. I když to však všichni vědí, málokdo to dodržuje. A výmluv je více než dost. Moc práce, hromada prádla na žehlení, neumytá okna a další mnohé resty, které se snažíme dohánět.

„Mít všechno připravené a uklizené je sice krásná představa, ale v dnešní uspěchané době nelze plnit veškeré požadavky, které se na nás valí. Při dlouhodobém nedostatku odpočinku pak jednou řekne tělo dost, a začne nám dávat různými zdravotními potížemi najevo, že musíme něco změnit. Někdy ale už může být pozdě,“ varuje Horne.

Je tak třeba myslet i trochu sobecky jen na sebe, a pokud se cítíte unaveni, nechte všeho, co může počkat, a jděte si lehnout. Okolí se jistě smíří s tím, že nebudete ve všech ohledech „dokonalí“.