Hlavní obsah

Cvičení doma je levnější, ale vyžaduje větší úsilí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Krása a dokonalá postava mnohdy stojí nemalé úsilí. Pro ty, kteří nechtějí za tímto účelem navštěvovat tělocvičny a raději by své tělo trápili v teple domova, existuje mnoho cvičebních pomůcek. Cvičení doma má ale i svá úskalí.

Článek

"Důležitá je svalová rovnováha," vysvětluje rehabilitační pracovnice Věra Kynclová.

Lidé by podle ní měli obzvláště ze začátku dbát na vyváženost cvičení a celkové zpevnění těla. K tomuto účelu slouží především různé gymnastické míče, balanční podložky i speciálně upravené balanční boty. Hitem ve světě aerobiku byla v poslední době například půlkulatá podložka nazvaná Bosu.

Ti, kteří chtějí zhubnout, by se měli soustředit na takzvaná aerobní cvičení, při nichž dochází k největšímu výdeji kalorií. K tomuto mohou sloužit například rotopedy, běžecké trenažéry nebo různé steppery imitující chůzi do schodů nebo jízdu na běžkách.

Pozor na provedení cviků 

U složitějších cvičebních strojů a posilovacích lavic by si lidé měli dávat pozor zejména na to, aby cviky prováděli správně.

"Při cvičení na těchto strojích je důležitá spolupráce jednotlivých svalových skupin," upozornila Kynclová. Lidé si mohou nesprávně prováděnými cviky spíše ublížit. Důležité je prý také dodržovat tři základní fáze tréninku - nejdříve svaly zahřát, poté je posílit a nakonec protáhnout, aby se svaly nezkracovaly.

V nabídce cvičebních pomůcek jsou i různé zázračné přístroje, mezi něž patří například pásy smršťující svaly elektrickými impulzy nebo zahřívající jednotlivé partie, které prý vedou k odpaření tuků. "Jediné, co se takto z těla odpařuje, je voda," tvrdí Kynclová.

Podle ní je klíčem ke zdravému hubnutí vždy rovnováha mezi přísunem a výdejem kalorií. Proto odborníci tyto pomůcky většinou doporučují jen jako doplněk.

Správná motivace

Dalším úskalím cvičení doma je dlouhodobé udržení motivace. Drahé cvičební stroje často končí v rohu jako věšáky na šaty. Podle Michala Šafáře, který provozuje poradenství v oblasti psychologie sportu a optimalizace životního stylu, je cvičení doma v tomto ohledu velmi náročné.

"Je to samozřejmě velmi individuální, ale podle mých zkušeností lepších výsledků dosahují ti, kteří navštěvují různá zařízení," řekl Šafář. Určitou motivací mohou podle něj být i investované peníze, kvůli kterým je lidem líto vyhodit drahý přístroj hned na půdu.

Pokud se někdo rozhodne cvičit doma, doporučuje mu pro cvičení zvolit vhodnou denní dobu podle toho, zda je přirozeně aktivnější ráno nebo večer. Také je potřeba dávat pozor na to, aby se cvičící od začátku nepřepínal.

"Na začátku je motivace většinou velmi vysoká. Pokud to přetáhnou, rychle ale klesá," uvedl Šafář. Podle něj je vždy lepší rozvrhnout si cvičení dlouhodobě a dbát na to, aby působilo především radost.

Reklama

Související témata:

Související články

Krásné a pevné nohy nejen do minisukně

Letošní letní trendy patří ultra krátkým minisukním a kraťasům. Ne každá žena si je však může dovolit a to dokonce někdy ani ty velmi štíhlé. Některé trápí...

Výběr článků

Načítám