Přístroj nazvaný Trimprob má tvar tyče a vysílá elektromagnetické vlny k postiženému orgánu. Ten následně vysílá řadu vibrací, které se liší podle stupně narušení nalezených buněk.

Podle výchylek vln obrazovka počítače, na nějž je přístroj napojen, načrtne čtyři typy různé diagnózy, které se pohybují od prostého zanícení přes benigní zbytnění a kalcifikaci až po nádor prostaty.

Přesnost stanovení diagnózy je u tohoto nového přístroje, kterému stačí k určení nemoci kolem dvou minut, 93 procenta v případech nádorů a 82 procenta v případě, že je test negativní.

Autorem prototypu Trimprobu, jenž je v současnosti testován v milánské nemocnici, je inženýr Carlbruno Vedruccio, který se inspiroval vojenskou technologií.

Od července loňského roku byl přístroj na zjišťování rakoviny vyzkoušen na 1022 pacientech, u 283 z nich byl diagnostikován nádor prostaty, u stovky zbytnění a u zbývajících některý druh malformace.

"Účinnost tohoto nového přístroje byla ověřena u pacientů, u nichž byla zjištěna diagnóza tradičním způsobem," vysvětlil doktor Carlo Bellorofonte, jenž je zároveň koordinátorem zkušebního projektu.

Nový "detektor" byl použit také při diagnostikování nádorů na prsu, žaludku a dvanáctníku. Předpokládá se, že by se s jeho pomocí mohla zjišťovat i rakovina plic.