Hlavní obsah
Designér Daniel Lismore Foto: archiv návrháře

Návrhář Daniel Lismore přiveze do Prahy festival udržitelné módy

Daniel Lismore je pětatřicetiletý módní návrhář a designér, známý pro svou zálibu v extravaganci. Jeho výtvory, ale i on sám působí jako umělecké dílo, protože s oblibou kombinuje haute couture s vintage textiliemi a nejrůznějšími druhy ozdob. Ostatně jeho zálibu v pomalé módě reflektuje i Festival udržitelné módy, který přijede on sám do Prahy zahájit 7. března.

Designér Daniel Lismore Foto: archiv návrháře
Návrhář Daniel Lismore přiveze do Prahy festival udržitelné módy

Pomalá či udržitelná móda jsou pojmy, které hýbou světem čím dál tím častěji. Oba shrnují módu vznikající za etických podmínek. „Pomalá móda je o navrhování, výrobě, spotřebě a lepším životě výrobku. Pomalá móda není založena na bázi času, ale kvality. Není opakem rychlé módy, je založena na odlišném přístupu, ve kterém si jsou designéři, podnikatelé, maloobchodníci a spotřebitelé více vědomi toho, jaké mají výrobky dopady na pracovníky, společnost a ekosystémy,“ vysvětlila tento termín poprvé Angličanka Kate Fletcherová z londýnského Centra pro udržitelnou módu.

Tento trend zastupuje i návrhář Dainel Lismore, který úzce spolupracoval například i s jednou z největších protagonistek udržitelné módy Vivienne Westwood. „Při tvorbě svých návrhů, které balancují na hranici oděvu, textilní sochy či brnění, hojně využívám odpadní materiály. Dny, někdy i měsíce, je potom aranžuji bok po boku se skutečnými šperky, dokud nemám pocit, že je vše na svém místě. Ten kontrast mě baví hlavně proto, že není rozpoznatelný. Věci totiž nemusí být drahé a už vůbec ne nové, aby byly krásné. I proto si myslím, že ze současného trendu udržitelnosti se nevyhnutelně stane masová záležitost, a to je dobře,“ říká Daniel Lismore.

Designér Daniel Lismore

Foto: archiv návrháře

Společenská poptávka po udržitelnějších řešeních tlačí firmy do hledání nových business modelů. Podle studie Jak nakupujeme: Příští dekáda je pro 86 % Čechů důležité, aby byla pro prodejce i výrobce zboží udržitelnost prioritou. Dvě třetiny z nich jsou pak ochotní za takovou přidanou hodnotu připlatit.

Přesto podle statistik ministerstva životního prostředí každý Čech vyprodukuje dvě stě padesát kilogramů odpadu za rok. Z čehož dvacet kilogramů tvoří textilní odpad, který se vyhodí na skládky. Zhruba osm procent komunálního odpadu tak představuje jen odpad textilní.

Na tento problém se snaží poukázat Festival Udržitelné módy, který se uskuteční ve Westfield Chodov od 8. do 29. března. Program festivalu si klade za cíl informovat veřejnost o různých možnostech zodpovědnějšího přístupu k oblékání a ukázat, že pojmy "udržitelnost" a "móda" si nutně nemusí odporovat.

V březnovém programu festivalu vystoupí například módní návrhářka Kamila Vodochodská nebo zástupci neziskové organizace Bezobalu. Mezi vystavujícími se objeví autoři upcyklovaných hodinek Prostě Prim nebo vybrané značky a prodejci udržitelné a etické módy Les Goodies, SUTU nebo Vidda Fashion and Living Store a mnoho dalších.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků