Hlavní obsah

Minerální, nebo chemické filtry? Co je pro zdravé opalování důležité

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Konečně jsme se dočkali sluníčka a vyšších teplot, které svádí ke koupání a opalování. Bohužel ani v těchto dnech a našich zeměpisných šířkách se zcela neobejdeme bez sluneční ochrany. Nebezpečné UVA a UVB záření je všudypřítomné a vystavit naši pokožku šokovým dávkám tohoto záření se nemusí vyplatit.

Foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte nebezpečí slunečního záření

Článek

Při výběru opalovacího krému s vhodným ochranným faktorem je vždy velmi důležité hledět na místo pobytu, aktivitu, fototyp kůže či frekvenci koupání a také míru pocení. Nelze ale také zapomínat na citlivost pokožky či další kožní problémy.

Nicméně UV filtry v těchto dnech by měly mít i běžné denní pečující přípravky. Protože nejde jen o riziko zhoubného melanomu, a tedy velmi nebezpečného onkologického onemocnění, ale také o předčasné stárnutí pokožky.

Na nechráněné pokožce dochází ke vzniku předčasných vrásek, stávající vrásky se prohlubují a pokožka povadá. Pokud tedy chcete, aby vaše pleť byla krásná co nejdéle a zbytečně vám nepřidávala léta, pak vám nezbude nic jiného než ji chránit pomocí UV filtrů.

Bohužel kolem těchto filtrů panuje celá řada mýtů, kvůli kterým řada lidí používat ochranné přípravky odmítá. V lepším případě jejich pleť zestárne o několik let, v horším jim hrozí rakovina.

Nechte si ještě před létem zkontrolovat svá pigmentová znaménka

Zdraví

Stejně tak může být ale nebezpečné používat přípravky s velmi nízkým UV filtrem. Kdysi oblíbené SPF 2-8 by dnes mělo být naprosté tabu. Ochrana před spálením je pak skutečně minimální, a zvlášť v tropických dnech téměř neúčinná, pokud se tedy nehodláte přetírat každých 10 minut.

Číslo faktoru označuje, o jakou dobu můžeme být na slunci déle než v případě, kdy krém nepoužijeme. Pokud by se jedinec po 20 minutách na slunci spálil, pak při použití opalovacího krému s ochranným faktorem číslo 10 může být na slunci bez spálení až 10krát delší dobu. Děje se tak ale jen u voděodolných přípravků.

Mnohdy stačí pouhý pot a doba pobytu na slunci se musí výrazně zkrátit, natož po koupání v moři. Voděodolnost znamená, že ochrana ve vodě vydrží přibližně 40 minut, stejně tak odolnost vůči potu.

Minerální, či chemické filtry?

Většina odborníků se shoduje, že záleží jen a jen na vašich preferencích, jaké filtry použijete a také jak je bude přijímat vaše pokožka.

  • Minerální filtry (anorganické)

Fungují především na bázi zinku a oxidu titaničitého. Jedná se v podstatě o bílý prášek, který se běžně využívá i v malířských barvách. Některé značky používají uměle vyrobené filtry, ale vlastnostmi jsou s těmi přírodními srovnatelné.

Zůstávají na povrchu pokožky a odrážejí sluneční záření jako zrcadlo. Jejich další předností je, že působí okamžitě.

Problém přípravků s těmito filtry je, že bývají hutnější a špatně roztíratelné. Mnoho firem to sice řeší tak, že tyto filtry zmenší na nano úroveň, zde ale panuje podezření, že tyto zmenšené nanočástice se mohou dostat do buněk a tam se kumulovat, což může být bezpečné podobně jako u jiných kovů, které mohou buňku zahltit.

Navíc se tyto filtry mohou z kůže dostat do dalších orgánů, například do jater, kde se tyto cizorodé částečky mohou ukládat a ničit jaterní tkáň.

Stále oblíbenější a kvalitnější české značky s přírodní kosmetikou

Styl

Další nevýhodou je, že se ve vodě snadno smyjí, takže se musíte mazat vždy, když vyjdete z vody. Při pocení se také mohou objevovat bílé skvrny. Navíc není doporučováno na ně používat make-up.

Minerální filtry přesto dnes v opalovacích přípravcích začínají dominovat. Lze je použít i na tu nejcitlivější pokožku. Kosmetické firmy je ale často kombinují ještě s dalšími organickými (chemickými) filtry.

Foto: archív firem

Opalovací přípravky s minerálními filtry

Foto: Bioderma Photoderm Mineral SPF50+ - nabízí kromě UVA/UVB ochranné aktivity (filtrační systémy) zároveň i antioxidační účinek, Benu.cz 515 Kč; Eucerin Sun Dětské ml. s mikropigmenty SPF30 - opalovací přípravek s minerálními filtry pro kojence (od 3 měsíců) a děti, Benu.cz 369 Kč; Garnier Ambre Solaire Eco-Designed Protection Lotion - poskytuje velmi vysokou ochranu před UVA a UVB slunečním zářením a hydratuje pokožku. Jeho složení je šetrné k mořskému světu, jelikož neobsahuje škodlivé UV filtry a je z 94 % biologicky odbouratelný, 253 Kč; Oriflame Sun 360 opalovací mléko na obličej a tělo SPF 30 - intenzivně hydratuje, lze použít na obličej i tělo, přípravek je voděodolný, 331 Kč; Lavera Opalovací sprej Sensitiv SPF 30 - voděodolný a vhodný i pro osoby s velmi citlivou pokožkou, 449 Kč; Nivea Sun Mineral opalovací krém na obličej SPF 50+ - šetrný k pokožce i životnímu prostředí, 632 Kč; Nobilis Tilia Opalovací mléko SPF 30 - ochranu zajišťuje přírodní minerální filtr oxid titaničitý, vitamín E a D-panthenol. Dobře se roztírá, snižuje riziko slunečního erytému a chrání pokožku před oxidačním stresem, 554 Kč
  • Chemické filtry (organické)

Chemické filtry (nebo také organické) jsou organické sloučeniny, které se absorbují do pokožky a zde pohlcují UV paprsky různých vlnových délek UVA a UVB. Vytvářejí tak v podstatě chemickou reakci, kdy přeměňují UV záření na teplo. Proto do této skupiny patří většina UV filtrů, které najdeme v opalovacích prostředcích.

Přestože mnozí lidé před používáním chemických filtrů varují, vědci upozorňují, že dnes většina opalovacích přípravků již používá chemické filtry nové generace, které jsou v mnoha úrovních bezpečnější a snášenlivější, než tomu bylo před lety.

Mezi novější a bezpečnější chemické filtry patří např. Mexoryl SX (Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid), Mexoryl XL (Drometrizole Trisiloxane), Tinosorb S (BisEthylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine), etylhexyl triazon (Ethylhexyl Triazone) nebo sodná sůl bisdisulizolu (Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate).

Po častější dezinfekci je kůže citlivější na sluneční záření, snáze se tak spálí

Zdraví

Předností těchto filtrů je, že se lépe roztírají, nedělají bílé skvrny, stačí jich jen malé množství a lze je kombinovat s dalšími pečujícími ingrediencemi a přidávat je do pudrů, make-upů apod. Jsou také odolnější při pocení nebo koupeli, a tedy lepší pro sportovní aktivity.

Jejich nevýhodou je, že se musí na pokožku aplikovat minimálně 20 minut před sluněním, aby skutečně fungovaly.

Nicméně dnes je výrobci opalovacích přípravků ve většině případů kombinují s minerálními filtry. Už z toho důvodu, že chemické filtry chrání pokožku jen před UVB zářením, přičemž minerální filtr oxid titanu chrání před UVA a oxid zinku dokonce před UVA i UVB zářením.

Foto: archív firem

Ochrana před slunečním zářením

Foto: Nivea SUN Hydratační mléko na opalování OF50 - Voděodolné složení s vysoce účinným vyváženým poměrem UVA a UVB filtrů poskytuje pokožce okamžitou ochranu před spálením a intenzivní hydrataci. Výrazně pomáhá snižovat riziko vzniku slunečních alergií, 369 Kč; Vichy Capital Soleil ochranné mléko SPF50+ - s eko-designem s kyselinou hyaluronovou a termální vodou Vichy vulkanického původu, Benu.cz od 139 Kč; Eucerin Sun transparentní sprej Dry Touch SPF50 - má ultra lehkou, transparentní konzistenci, která se rychle vstřebává a nabízí osvěžující účinek, Benu.cz 399 Kč; Astrid Sun mléko na opalování SPF 50+ - voděodolné a vhodné pro celou rodinu 327 Kč; Nivea SUN Sensitive Sprej na opalování SPF50+ - obsahuje antioxidanty a výtažky z Aloe vera, které má hydratační schopnosti a pomáhá zklidnit pokožku. Chrání před vznikem slunečních alergií, 395 Kč; La Roche-Posay Anthelios Age Correct CC krém s protivráskovým účinkem SPF 50 - skvěle o pleť pečuje, chrání ji a kryje také drobné nedostatky. To vše zvládne jeho lehké, dermatologicky testované složení, které vaši tvář nemastí ani nezatíží, Notino 819 Kč; Shiseido Sun Care Clear Stick UV Protector WetForce - lokální péče proti slunečnímu záření, 917 Kč
  • Organické nerozpustné pigmenty

Některé opalovací přípravky obsahují UV filtry v podobě organických nerozpustných pigmentů. Jedná se především o látku Tinosorb M, která kombinuje vlastnosti minerálních i chemických filtrů - mikročástice fungují jako mikropigment a organický UV absorbér. Pokožku tak skvěle chrání jak před UVA, tak UVB zářením.

Jak správně používat opalovací přípravky?

Přípravky by se měly správně nanášet na čistou, suchou kůži, a to v tenké vrstvě. Na jeden nátěr by mělo připadnout 35 gramů přípravku, tedy sedm kávových lžic! Jedná se o mnohem větší množství, než jsou lidé zvyklí používat! Nešetřete ani u přípravků ve spreji či na olejové bázi.

„Pamatujte, že vysoce citlivá místa jako nos, rty, uši, zátylek či pěšinka vlasů jsou paradoxně sluníčku vystavena nejvíce – potřebují tedy intenzivnější ochranu. Náchylná ke spálení jsou také ramena, ale i boky, spodní část zad, nárty a zadní strana kolen,” upozorňuje Romana Šonková ze společnosti Nivea.

I když budete mít voděodolné přípravky, nezapomínejte se znovu natírat při opakovaném koupání. V případě, že se nebudete koupat, pak každé dvě hodiny.

Na horách s každými 300 metry se zvýší intenzita UV záření o 4 %. Je třeba počítat s tím, že paprsky se odrážejí i od sněhu. Zde je nutné používat přípravky s vyššími faktory.

Dále je nutné přihlédnout k tomu, jaký jste fototyp. Je třeba upozornit i na to, že děti do jednoho roku by se neměly vystavovat ultrafialovému záření vůbec.

Při ochraně proti slunečnímu záření nezapomínejte ani na oční víčka

Zdraví

Udává se, že lidé by se slunečnímu záření měli v letních měsících vyhnout mezi desátou a patnáctou hodinou, kdy jsou paprsky nejintenzivnější. A to nejen kvůli ochraně kůže, ale také pro kondici a pohodu celého organismu.

Nebojte se učit se od jižních národů a odkoukat od nich siestu. Nebo se před horkým slunečním žárem alespoň skryjte do budovy, kde je příjemná teplota, dobře v ní proudí vzduch.

Mějte k dispozici dostatek tekutin, nejlépe vodu či bylinné čaje. Dopřávejte si nápoje vlažné, které tělo nezmatou, že by horko již pominulo. Studený nápoj totiž zastaví přirozené ochlazovací procesy organismu, a tak může snadno dojít k přehřátí. Mimo to ledové nápoje velmi oslabují sliznice. A jezte lehkou stravu, alespoň se nebudete cítit vedry tolik vyčerpáni.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související články

Co všechno může stát za svěděním kůže

Suchá, svědivá kůže není jen problémem lidí s ekzémem či kopřivkou, ale také s různými zdravotními potížemi například cukrovkou či u pokročilého onemocnění...

Výběr článků

Načítám