Hlavní obsah
Rostlinné kůže či recyklované alternativy vlny a kožešiny nabývají na popularitě. Foto: Profimedia.cz

Inovativní móda nemusí být vždy ekologičtější

Módní průmysl stále častěji začíná sázet na ekologičtější a etičtější materiály. Klasickou kůži a kožešiny tak začínají nahrazovat rostlinné kůže, recyklované alternativy kožešiny či vlny. Z dlouhodobého hlediska přitom ale nemusí jít vůbec o ekologičtější varianty.

Rostlinné kůže či recyklované alternativy vlny a kožešiny nabývají na popularitě. Foto: Profimedia.cz
Inovativní móda nemusí být vždy ekologičtější

Městečko Montelupo Fiorentino, ležící několik kilometrů od Florencie, bylo proslulé především svými majolikami, italskou renesanční fajáns. O několik století později se o něm mluví v souvislosti s rostlinnou kůží, zejména tou, která je vyráběna z hub. Tato kůže, kterou produkuje toskánský podnik Grado Zero Espace, je v přírodě rozložitelná, jemnější než kamzičina a je vyrobena z volně se vyskytující parazitující houby, která se nachází zejména v Číně.

Módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících sektorů na světě; podle nadace Ellen MacArthur se například při výrobě textilu spotřebuje každoročně 93 miliard metrů krychlových vody. Proto se objevuje stále více iniciativ, jak dopady na životní prostředí zmírnit. Vznikají mimo jiné nové materiály, etičtější a ekologičtější než ty tradiční.

Společnosti se nezaměřují jen na kůži. Například konopí slouží jako alternativa vlny. Polyester a kukuřice vytvářejí kožešinu, která vypadá jako činčila. Ne vždy se ale náhražka podaří. „Máme dobré výsledky s výrobou krátkosrstých kožešin, jako je králík. Kožešiny s dlouhým vlasem je obtížnější vyrobit,” uvedl pro deník Le Figaro Arnaud Brunois, mluvčí francouzského podniku Écopel, který je jedničkou v oblasti „falešných” kožešin.

Écopel spolu s britskou návrhářkou Stellou McCartneyovou vyvinul recyklovatelnou kožešinu z rostlin a polyesteru, při jejíž výrobě se spotřebuje o 30 procent méně energie.

O etičtější módu se zajímá i luxus. Chanel v roce 2018 vyhlásil, že přestane používat exotické kůže, jako jsou hadí nebo krokodýlí. Jiní, například Burberry, se vzdali kožešin. „Nedávno jsme mohli konstatovat zvýšenou poptávku po alternativách. Je to nepochybně způsobeno snahou nakupovat zodpovědněji a etičtěji,” vysvětluje Tiffany Hsuová, ředitelka nákupu u luxusní značky Mytheresa, která nabízí veganské produkty.

Ne vždy je ekologický dopad takový, jak se na první pohled zdá

Ekologický dopad těchto nových materiálů je však kontroverzní, neboť výrobci módy ve snaze nahradit kůži používají hlavně textil vzešlý z petrochemie, v čele s plasty. Rostlinné náhražky živočišných materiálů se používají málo, neboť jejich cena může být odstrašující. Některé materiály potřebují zdokonalit, aby odpovídaly standardům luxusu. Například kůže z ananasu nebo hub ztrácí snadněji barvu, upozorňuje Tiffany Hsuová.

Pravda je i ta, že zatímco bunda z eko kůže vydrží při častém používání dva roky, bunda z pravé kůže v podstatě věčně. Při výrobě tedy dochází k úsporám energie a často i přírodních surovin, ale vzhledem k nízké výdrži je zapotřebí vyrobit mnohonásobně větší množství. Navíc recyklace umělotin není zatím zcela vyřešena.

„I když je oděv co nejzodpovědnější, vždy bude mít větší ekologický dopad než oblečení z druhé ruky. Osobně jsem spíše pro to, aby se nic nevytvářelo a kupovalo se to, co již existuje,” říká třicetiletá Pařížanka Alice, která je sice vegetariánka, ale raději si koupí živočišnou kůži z druhé ruky než alternativy kůže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků