Hlavní obsah
 

Dělají společnost seniorům ve svém volnu. Nevidomá Monika dělá i masáže

V Alzheimercentru Jihlava se již připravují na Vánoce. Klientům s tím zde pomáhají návštěvy o několik generací mladší. Dobrovolníci z řad studentů a středoškoláků tu spolu s malými dětmi dělají společnost seniorům nejen o Vánocích, ale i v průběhu celého roku.

 
Dělají společnost seniorům ve svém volnu. Nevidomá Monika dělá i masáže

Chodbami Alzheimercentra v Jihlavě zní dětský smích, zdejším klientům totiž každý den ozvláštňují děti z dětské skupiny Ježeček, která je k dispozici pro zdejší personál a rodiny žijící v okolí.

„V zařízení máme dvanáct dětí, od jednoho roku do pěti let, které téměř každodenně navštěvují naše klienty a vždy jim zanechají úsměv ve tváři. Setkávání, mezigenerační propojování na protipólech časové osy, má zde skutečně úspěch,“ vysvětlila ředitelka centra Renata Horňáková.

Pocit naplnění a radosti

Kromě dětí seniory v centru navštěvují i dobrovolníci z řad středoškoláků, vysokoškoláků i dospělých lidí. Například teď před Vánoci společně připravují výzdobu. Mezi dobrovolnicemi, které seniory pravidelně navštěvují, je i Lenka Zimová z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

„Mně osobně to přináší pocit naplnění a pocit radosti. Zvlášť když vidím, jak jsou senioři po našem společném tvoření spokojeni s výsledkem,“ svěřila se, proč centrum ráda navštěvuje.

S tím souhlasí i další společnice Monika Belinská, která se sama potýká s handicapem, je totiž téměř nevidomá. To jí však nebrání se seniory kromě povídání chodit i na procházky či do kaváren nebo jim poskytnout masáž.

Dobrovolnictví v Alzheimercentru

Foto: Novinky

Dárky posílají lidé z celé republiky

Věcí, se kterými je v centru třeba vypomoci, je do Vánoc ale ještě dost. Ježíška tu přitom oslaví už 19. prosince, a to společně s dětmi z dětské skupiny, které budou seniorům rozdávat dárky, které do centra putují z nejrůznějších míst.

„V rámci dobrovolnické akce každý rok děláme před Vánoci akci Od srdce k srdci, kdy oslovujeme širokou veřejnost se seznamem dárků, které by našim klientům udělaly radost. Letos akce také probíhá a už se nám začínají dárky scházet v zařízení,“ zmínila ředitelka.

Forma terapie

Nicméně dobrovolníci přicházejí do centra po celý rok, nejen před svátky. Podle ředitelky Horňákové je to pro seniory i forma terapie.

„Povídají si s nimi i v rámci nějakých vzpomínkových terapií. Dalo by se říct, že je to i trochu reminiscenční terapie, protože věci, které si klienti pamatují, jsou z daleké minulosti a samozřejmě návštěvníky, dobrovolníky to zajímá, takže si s nimi na toto téma často povídají,“ vysvětlila.

Mladí lidé si se staršími povídají nebo tvoří nejrůznější výrobky.

Foto: Novinky

Místní klienti si časté návštěvy vychvalují. „Chodíme do dílny, takže hodně pletu, dělali jsme věnce. Vždy se tady něco dělá,“ uvedla dvaaosmdesátiletá Karla Juránková, která je v centru od letošního ledna.

Nicméně podle ředitelky Horňákové musí v centru dávat pozor na to, aby se nikdo z klientů nezafixoval na konkrétní dobrovolníky.

„Když dobrovolnická činnost musí skončit, tak je to klientům líto. Dobrovolníci tak mají vždy určitou skupinu klientů, které navštěvují, nikoli pouze jednotlivce,“ zmínila.

Aktivit v centru mají více než dost. Jakmile skončí Vánoce, plánují zde na začátek příštího roku fotografickou výstavu, a to ve spolupráci se studenty místní střední uměleckoprůmyslové školy. I tak by klienti i ředitelka uvítali více dobrovolníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků