Vejce symbolizují nový život, plodnost, úrodu i znovuzrození. Podle dochovaných reálií znali velikonoční vejce již ve starém Egyptě, nicméně u nás se dochovala tradice související s Ježíšem Kristem.

Traduje se, že Ježíš společně s apoštolem Petrem navštívil hospodyni a ta jej pohostila vejci uvařenými v popelu. Poté, co Ježíš odešel, proměnily se skořápky vejce ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným.

Červená barva

Původní barva kraslic byla červená.

FOTO: Profimedia.cz

Samotné zdobení vajíček se vyvinulo z lidové tradice už v 19. století a původní barva kraslic byla červená. Ta totiž symbolizovala život a lásku a podle pověr chránila i před démony. K barvení se používaly například cibulové slupky, lístky máty nebo špenátu, lipový květ, dubová kůra, roztok sazí, žito, šafrán nebo šťáva z červené řepy.

Klasické práškové barvy na vajíčka, které se rozpouští ve vodě s octem, se začaly objevovat až koncem 19. století. V dnešní době tyto barvy postupně nahrazují barvy v tabletkách a gelové barvy, které se snadno a rychle rozpustí, jsou syté a na vejci dobře drží. Nevznikají ani nejrůznější fleky nebo šmouhy.

FOTO: OVO (2x)

Gelové barvy jsou navíc vhodné pro techniku barvení - tzv. mramorování. „Stačí použít igelitové rukavice, nakapat si vybranou barvu do dlaní a vejce v nich promnout. Po té, co barva zaschne lze postup opakovat s jinou barvou. Vzniká tak zajímavý mramorový efekt, kde nerovnoměrnost a zvláštnosti pokrytí barvou jsou pozitivem,” dodává Netušilová.

Smršťovací košilky se na vajíčko jednoduše nasadí, přelijí horkou vodou a díky působení tepla, přilnou k vejci. Dekorace jsou tak hotové do několika vteřin.

Smršťovací košilky se na vajíčko jednoduše nasadí, přelijí horkou vodou a díky působení tepla, přilnou k vejci. Dekorace jsou tak hotové do několika vteřin.

Význam barev

Při barvení vajec se používají čtyři základní barvy -  červená, modrá, zelená a žlutá. Každá z barev přitom o samotném vejci mnohé vypovídá:

Červená - láska, nový život, ochrana před démony

Zelená - mládí, příroda, jaro, život

Žlutá - světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato

Modrá - čistota, víra, svěcená voda

Od 14. do 21. dubna (od 14-18 h) probíhají v pražském Myslbeku velikonoční výtvarné dílny s prodejní výstavou kraslic vytvořených výtvarníky, designéry, ale i samotnými návštěvníky a to vše na podporu Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Od 14. do 21. dubna (od 14-18 h) probíhají v pražském Myslbeku velikonoční výtvarné dílny s prodejní výstavou kraslic vytvořených výtvarníky, designéry, ale i samotnými návštěvníky a to vše na podporu Klubu nemocných cystickou fibrózou.

FOTO: Nákupní galerie Myslbek (2x)