Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Finbarr O´Reilly, Reuters

Australští vojáci nezákonně zabíjeli neozbrojené Afghánce, potvrdilo vyšetřování

Náčelník štábu australských obranných sil Angus Campbell ve čtvrtek připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili 39 lidí. Někdy zabíjeli neozbrojené Afghánce na základě rozkazů svých velitelů a pak se snažili vytvářet dojem, že zahynuli v boji. Většina případů se týká elitní jednotky SAS.

Ilustrační foto Foto: Finbarr O´Reilly, Reuters
Australští vojáci nezákonně zabíjeli neozbrojené Afghánce, potvrdilo vyšetřování

Austrálie před čtyřmi lety zahájila vyšetřování postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016 poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí. Zpráva z vyšetřování ukázala, že 25 příslušníků speciálních jednotek zabilo v 23 případech vězně, zemědělce nebo další civilisty. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Stalo se to, když tito lidé byli v zajetí, a tudíž chránění na základě mezinárodního práva, podotýká agentura Reuters. Nešlo o situaci, kterou by šlo označit za bojovou.

Devatenáct současných nebo bývalých vojáků může být vyšetřováno policí kvůli zabíjení farmářů, vězňů a civilistů v letech 2009 až 2013.  Obětí je 39, jsou mezi nimi i dva čtrnáctileté chlapci, jimž hlídka podřízla hrdla, protože je považovala za sympatizanty Tálibánu.V dalším případu vojáci stříleli po Afghánci, který po spatření hlídky odhodil mobilní telefon a začal utíkatKdyž se k němu hlídka přiblížila jeden voják ho dvakrát střelil do hrudi a jednou do hlavy, i když stál se zvednutýma rukama.

„Jménem australských obranných sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky,” citovala britská BBC generála Campbella.

Ten uvedl, že někteří příslušníci SAS vzali „zákon do svých rukou”. „Zpráva podotýká, že pokřivená kultura byla přijata a posilována některými zkušenými, charismatickými a vlivnými poddůstojníky a jejich oblíbenci, kteří se snažili spojit vojenskou dokonalost s egem a elitářstvím,” dodal generál.

Desítky případů, stovky svědků 

Během vyšetřování se australští inspektoři zaměřili na 57 incidentů a vyslechli čtyři stovky svědků. a prozkoumali 20 000 dokumentů a 25 000 fotografií.  Až do nynějška z něho bylo známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něho přímo nevyplývá hrozba postihu. Nicméně případy se bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání.

Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům „nepříjemné informace”. Dnes, před zveřejněním závěrů vyšetřování, telefonoval afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, aby vyjádřil hluboký zármutek nad jejich obsahem.

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. „Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu,” uvádí se ve zprávě. Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam zbraně nebo předměty, jako jsou granáty, aby své jednání ospravedlnili.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39.000 příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků