Hlavní obsah
 

Lidé v Hongkongu vyšli opět do ulic, policista postřelil čtrnáctiletého chlapce

Tisíce lidí vyrazily v pátek protestovat do ulic Hongkongu na neplánovanou demonstraci proti tomu, že účastníci protestů nesmějí mít na obličejích masky. Při protestech byl v pátek postřelen do nohy ostrým nábojem 14letý hoch, uvedl list South China Morning Post. Ve vážném stavu skončil v nemocnici.

 
Lidé v Hongkongu vyšli opět do ulic, policista postřelil čtrnáctiletého chlapce

Policie čínskému listu potvrdila, že jeden příslušník střílel ostrou municí. „Vypálil jednu ránu, když byl jeho život vážně ohrožen poté, co byl napaden velkou skupinou demonstrantů,” uvedl policejní sbor, aniž by zmínil, že byl někdo zasažen.

Novináři a záchranáři utíkají v Hongkongu před slzným plynem.

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

V pátek propukly protesty spontánně poté, co správkyně města Carrie Lamová obnovila platnost zákona z koloniální éry zakazující zakrývání tváří při protestech. Lamová to zdůvodnila tím, že násilí během mnoha týdnů protestů „destruuje město“ a že nechce dopustil, aby se situace „dále zhoršovala“. Zákon zakazuje při demonstracích a pochodech zakrývat si jakkoli tvář, nesmí být ani pomalovaná.

Mnozí si přitom zakrývají tvář nejen kvůli tomu, aby nebylo možné odhalit jejich totožnost a neměli problémy v zaměstnání nebo doma, ale také proto, aby se chránili před slzným plynem.

Mnozí byli tak pobouřeni, že odešli z práce dřív. Někteří lidé začali stavět barikády, pálit čínské vlajky a ničit zastávky metra i obchody. Policie odpověděla na protesty slzným plynem. Dopravní podnik MTR sdělil stanici BBC, že přerušil provoz všech vlaků kvůli vandalismu a napadení svých zaměstnanců.

Demonstranti pálí v Hongkongu u stanice metra Causeway Bay krabice.

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Zákon půjde jen obtížně vymoci, přesto se ho prodemokratická poslankyně Claida Moová obává: „To je Rubikon. Bojím se, že by to mohl být jen začátek, Více drakonických zákazů ve jménu práva může číhat za rohem“.

Střety v Hongkongu se v posledním týdnu vyostřily. V úterý se konaly protesty v den, kdy si připomínala Čínská lidová republika 70 let od svého založení. Policista ten den vypálil několik ran na 18letého studenta. Jedním ostrým nábojem ho zasáhl do hrudi. Mladík, který byl v kritickém stavu, byl obviněn z napadení muže zákona. Už o víkendu byla gumovým projektilem vypáleným zblízka zasažena do očí indonéská novinářka navzdory tomu, že byla jasně označena na helmě i vestě slovem tisk. Na jedno oko oslepla.

Ostrá munice byla jednou použita už dříve, ale tehdy byla jen vypálena do vzduchu.

Demonstrant v Hongkongu v masce

Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Hořící čínská vlajka

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků