Hlavní obsah
Demonstranti z Baní Valídu protestují před budovou libyjského kongresu v Tripolisu během nedělního jednání o vládě. Foto: Ismail Zitouny, Reuters

Libye je bez premiéra

Nově zvolený libyjský premiér Mustafa Abú Šagúr byl v neděli odvolán, protože ani napodruhé nezískal jeho kabinet většinu v parlamentu. Tentokrát přitom navrhoval jen ustavení nouzové vlády s deseti ministry. Parlament to odmítl 125 hlasy proti 44. Minulý týden odmítl jeho kabinet s 29 ministry.

Demonstranti z Baní Valídu protestují před budovou libyjského kongresu v Tripolisu během nedělního jednání o vládě. Foto: Ismail Zitouny, Reuters
Libye je bez premiéra

Abú Šagúr byl prvním zvoleným premiérem po pádu Muammara Kaddáfího. Svého postu se ujal 12. září.

Před nedělním hlasováním řekl, že chce Libyi jednotnou bez regionalismu, a vyzval členy parlamentu, aby „přijali svou zodpovědnost v historickém okamžiku“. Abú Šagúr při jejím sestavování bral v potaz hlavně schopnosti a k regionálním nebo politickým aspektům nepřihlížel.

Ve čtvrtek nebyla schválena jeho vláda, protože nereprezentovala významné oblasti a prý také postrádala kvalifikované odborníky. Větší zastoupení ve vládě chtěla města Zavíja, Benghází a Misuráta, která nesla tíži bojů proti Kaddáfímu. Už během jednání napadli budovu kongresu v Tripolisu bojovníci ze Zavíje a vyzývali premiéra k rezignaci.

I v neděli před budovou kongresu demonstrovali lidé, tentokrát z Baní Valídu.

Abú Šagúr si stěžoval, že jednání se stranami byla velmi obtížná, protože jedna strana chtěla 11 křesel, další devět. Odmítl to jako nátlak a politikaření.

Podle jednacího řádu čeká Všeobecný národní kongres nyní volba nového šéfa vlády.

Libyí rok po svržení Kaddáfího zmítají klanové a kmenové boje. Panuje strach, že se země může rozpadnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků