Hlavní obsah
Zdravotníci při ošetřovaní nemocných používají ochranné pomůcky. Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Koronaviru podlehlo v Číně už přes 360 nakažených. Víc než SARS

Čínská provincie Chu-pej oznámila dalších 56 obětí, čímž počet potvrzených úmrtí na koronavirus 2019-nCoV stoupl na 361, uvedla v pondělí čínská státní televize. Je to více než za epidemie SARS, která si v kontinentální Číně na přelomu let 2002 a 2003 vyžádala 349 obětí, uvedla agentura AFP.

Zdravotníci při ošetřovaní nemocných používají ochranné pomůcky. Foto: Muhammad Hamed, Reuters
Koronaviru podlehlo v Číně už přes 360 nakažených. Víc než SARS

Počet nově potvrzených případů činil podle státní komise 2829. Celkový počet nakažených v Číně dosáhl ke konci neděle 17 205.

Filipíny v neděli oznámily první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu. Obětí se podle filipínského ministerstva zdravotnictví stal 44letý muž, který na Filipíny přicestoval z čínského města Wu-chan v provincii Chu-pej, odkud se nový virus šíří.

Nákaza byla potvrzena také u mužovy 38leté partnerky, která pochází rovněž z Wu-chanu. Ta se v současnosti nachází v izolaci v nemocnici ve filipínském hlavním městě Manile.

Epidemie infekce se již rozšířila do dalších nejméně 25 zemí, které podnikají vlastní opatření proti dalšímu šíření nákazy a evakuují své občany z Číny. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze.

V Evropě je zatím 25 potvrzených případů onemocnění. Německé úřady oznámily nákazu u dvou lidí, kteří se v sobotu vrátili z Wu-chanu armádním speciálem. V Německu je tak celkem už deset lidí nakažených novým typem koronaviru. Šest případů ohlásila Francie, po dvou Rusko, Itálie a Británie, po jednom pak Finsko, Švédsko a Španělsko.

Rusko přerušilo železniční spojení s Čínou

Ruské úřady kvůli obavám z šíření nákazy novým koronavirem od pondělí dočasně přerušily vlakové spojení s Čínou, oznámila ruská média. Opatření se týká osobní dopravy a vztahuje se i na vagony s cestujícími, vypravenými v sobotu z Moskvy. Namísto do Pekingu dojedou jen do Zabajkalska.

Osobní vlak Peking–Moskva přejel v pondělí ráno státní hranici s Ruskem bez cestujících, strojvůdci a průvodčí se podrobují speciálním preventivním opatřením, napsala agentura TASS.

Deník Kommersant připomněl, že železniční spojení mezi oběma státy bylo již dříve omezeno. Od nynějška je však přeprava cestujících po železnici mezi oběma zeměmi přerušena úplně.

Rusko již dříve uzavřelo státní hranici s Čínou na Dálném východu. Ruská vláda také dočasně zrušila bezvízový styk s Čínou pro turisty. Přestala rovněž vydávat pracovní víza pro čínské občany.

Železniční spojení s Ruskem v pondělí na neurčito přerušila také Severní Korea jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Dvakrát do měsíce směřoval z Pchjongjangu do Moskvy jeden vagon, další pak jednou měsíčně putoval po trati do Chabarovska. Vždy musel jet přes Čínu. Železniční spojení s Čínou přerušila KLDR již před časem.

Evakuovaní Češi už jsou zpět

Letadlo s Čechy a Slováky evakuovanými z čínského města Wu-Chan přistálo v pondělí zhruba půl hodiny po půlnoci na letišti v Praze-Ruzyni. Spolu lidmi z dalších 30 zemí je do Evropy přepravilo francouzské letadlo, do Bruselu pro ně odpoledne letěl český vládní speciál.

Češi zamířili k dalším vyšetřením do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky převeze sanitka do nemocnice ve středoslovenském městě Banska Bystrica.

V letadle podle informací z Francie bylo mezi zhruba 250 cestujícími asi 36, kteří mají potenciální příznaky koronaviru. Výsledky jejich vyšetření ale zatím známé nejsou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků