Hlavní obsah
 

Severokorejská televize odvysílala záběry Kima

Severokorejský předseda Kim Čong-un vyzval obyvatele, aby se připravili na blížící se tajfun a soustředili se na prevenci před nemocí covid-19. Uvedla to ve středu severokorejská tisková agentura KCNA, která se tak pokusila vyvrátit fámu, že je Kim v kómatu. Státní televize zveřejnila i záběry ze zasedání.

 
Severokorejská televize odvysílala záběry Kima

Kim se podle KCNA zúčastnil rozšířeného zasedání politbyra Korejské strany práce. Na schůzi zmínil Kim „nedostatky v boji se zhoubným virem při kontrolách během epidemie“.

KLDR zatím nepřiznala žádný případ nákazy, ale Kim minulý měsíc připustil, že by se virus „mohl do země dostat“. Nařídil uzavření Kesongu, když se do země dostal přeběhlík, který se vrátil z Jižní Koreje a měl příznaky. Výsledky testů ale byly nejednoznačné. Po třech týdnech Kim uzávěru Kesongu zrušil.

Na zasedání se také probírala opatření, jak zabránit dalším škodám na úrodě, kterou začátkem měsíce poničily na severu země silné deště a záplavy. [celá zpráva]

Stav nouze má také předejít možným obětem, až na zemi udeří tajfun Bavi, který se blíží ke Korejskému poloostrovu.

Zpráva je současně nepřímou reakcí na nové spekulace, že je Kim v kómatu. Severní Korea takovéto zprávy ze zásady nekomentuje, ale při nejbližší vhodné příležitosti je nepřímo popře.

Na záběru z rozšířeného zasedání politbyra není mezi třinácti lidmi vidět jeho sestra Kim Jo-čong. Ta přitom podle sdělení jihokorejské tajné služby povýšila na první tajemnici Korejské strany práce a má stát v čele vlivného oddělení pro organizaci a vedení Korejské strany práce, jež má na starosti ideologii a organizaci strany a vydávání prohlášení. Kimova sestra se opakovaně stala dočasnou členkou ústředního výboru, řady jeho zasedání se však neúčastnila, což zpochybňuje, že by v hierarchii moci byla číslem dvě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků