Hlavní obsah
Hořící hotel Tádž Mahál v Bombaji Foto: Arko Datta , Reuters

Bombajské útoky u nás plánovány nebyly, tvrdí Pákistán

Pákistán popírá domněnku indických vyšetřovatelů, že listopadové teroristické útoky v Bombaji, při nichž zemřelo přes 170 lidí, byly naplánovány na jeho území. Pákistánský vysoký komisař ve Velké Británii Vahíd Šamsul Hasan řekl televizi NDTV, že Islámábád brzy zveřejnění vlastní zprávu.

Hořící hotel Tádž Mahál v Bombaji Foto: Arko Datta , Reuters
Bombajské útoky u nás plánovány nebyly, tvrdí Pákistán

Podle Indie stojí za několikadenním obléháním bombajských luxusních hotelů, židovského centra, hlavního nádraží a populární restaurace pákistánská militantní skupina Laškar-i-Taibá. Indie rovněž naznačila podezření z napojení na státní aparát. Pákistán to popírá.

Hasanova slova indikují, co by mohlo v pákistánské zprávě o teroru v Bombaji být. "Pákistánské území nebylo podle dosavadních závěrů vyšetřovatelů použito. Ani britské,“ řekl s tím, že Pákistán nehodlá překrucovat skutečnost a zajímají ho holá fakta.

Dodal, že Indie předala Pákistáncům důkazy se zpožděním a naznačil, že pro závěrečnou zprávu mohly být uměle zkonstruovány. "(Indům) to trvalo 45 dní přijít s jakýmisi důkazy, i když Pákistán obviňovali od prvního dne,“ podotkl Hasan.

Indie svou zprávu vystavila také na základě výpovědi jediného přeživšího útočníka z Bombaje Muhammada Amira Kasaba. Pákistán přiznal, že Kasab je jeho státním příslušníkem. Indie tvrdí, že všech deset teroristů patřilo k Laškar-i-Taibá. Ačkoliv to Pákistán odmítá, proti zakázané organizaci provedl v polovině ledna razii a zatkl při tom 124 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků