Hlavní obsah

Atentátník z Bombaje pochází z Pákistánu

Mohammed Amir Kasab (24), jediný účastník listopadových atentátů v indické Bombaji, který přežil zásah indických bezpečnostních sil, má pákistánské občanství. S odvoláním na blíže neupřesněný oficiální zdroj to ve středu oznámila pákistánská televize Dawn News.

Atentátník z Bombaje pochází z Pákistánu

Indie po bombajském masakru opakovaně prohlašovala, že Kasab, zadržovaný na jejím území, je státním příslušníkem sousedního Pákistánu. Vláda v Islámábádu však dosud tvrdila, že jeho jméno ještě nenašla v celostátní databázi občanů, a proto prý pokračuje v pátrání.

Indie v pondělí odevzdala Pákistánu materiály z vyšetřování, včetně protokolů o výslechu Kasaba. Podle CNN ve složce nechybějí ani přepisy telefonních rozhovorů i těch provedených přes internetovou službu Skype mezi deseti teroristy a těmi, kdo je po celou dobu bombajského krveprolití na dálku řídili. Údaje ze satelitního navigačního systému a satelitních telefonů dokládají, že hovory se odehrávaly na trase Bombaj - pákistánské území.

„Máme tu tři cizince včetně žen," říká na nich ozbrojenec do telefonu. Odpověď zní:: „Zabijte je." „Ve vašem hotelu jsou tři ministři a jeden náměstek ministra. Nevíme, ve kterém pokoji," sděloval hlas, který uděloval příkazy, jednomu z ozbrojenců v luxusním hotelu Tádžmahál během prvního dne útoků. „Skvělé! To je dobrá zpráva. Třešinka na dortu," odpověděl mu ozbrojenec.

Indie zvažuje další kroky

Útoky v Bombaji, při nichž přišlo loni na sklonku listopadu o život 179 lidí, vyhrotily napětí ve vztazích dvou dlouholetých jihoasijských nepřátel disponujících jadernými zbraněmi. 

Indie si ponechá otevřené všechny možnosti ke zničení teroristických organizací po listopadových útocích v Bombaji, oznámil ve středu indický ministr obrany A. K. Antoni. „Zvažujeme všechny dostupné možnosti, ale o jaké varinaty jde, nemohu pochopitelně upřesnit,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků