Hlavní obsah

Afghánistán a Pákistán zasáhlo mohutné zemětřesení, 260 mrtvých

Zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály zasáhlo severní Afghánistán. Otřesy byly tak silné, že byly cítit nejen v sousedním Pákistánu, ale i ve vzdálenější Indii a Tádžikistánu. Zemřelo více než 260 lidí.

Afghánistán a Pákistán zasáhlo mohutné zemětřesení, 260 mrtvých

Podle informací americké geologické služby (USGC), na niž se odkazuje BBC, se epicentrum zemětřesení nacházelo asi 45 kilometrů jihovýchodně od severoafghánského města Džarm. Otřesy vycházely z hloubky 212 kilometrů.

Počty obětí v obou zemích rostou. Jen Pákistán jich už hlásí nejméně 228.

V afghánské provincii Tachár bylo podle serveru The Independent ušlapáno dvanáct školaček, které s ostatními v panice prchaly před otřesy.

Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou, podle mluvčí Ireny Valentové to české ministerstvo zahraničí ani nepředpokládá. "Mrtvých přibývá, s ambasádami jsme stále v kontaktu," dodala. Podle posledních informací jsou všichni registrovaní Češi v Pákistánu v pořádku.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Otřesy byly citelné i v pákistánské metropoli Islámábádu, v afghánském hlavním městě Kábulu a v hlavním městě Indie Dillí. Ve všech třech metropolích nařídily úřady evakuaci některých budov.

Podle původních informací dosáhly otřesy dokonce 7,7 stupně Richterovy škály, později ale bylo hodnocení geologů sníženo.

Zranění v nemocnici v pákistánském městě Mingora.

Foto: Naveed Ali, ČTK/AP

Podle serveru Breakingnews.com jsou kvůli otřesům na několika místech v Afghánistánu přerušeny dodávky elektřiny a v Dillí se na krátkou chvíli zastavil provoz metra.

Při zemětřesení bylo zraněno kolem 200 lidí. Na snímku zraněné dítě z afghánského Džalálábádu

Foto: Parwiz, Reuters

Agentura Reuters původně psala o tom, že zemětřesení postihlo Pákistán, USGC ale pak informaci o epicentru upřesnila.

Otřesy půdy si vyžádaly nejméně 46 obětí.

Foto: Fayaz Aziz, Reuters

Dopisovatel BBC z pákistánského města Lahore hlásí, že ve městě nefungují telefony.

Epicentrum zemětřesení, které zasáhlo velkou část jižní Asie, bylo v severním Afghánistánu. Otřesy pocítili lidé v pákistánské metropoli Islámábádu a v hlavním městě Indie Dillí.

Foto: Hazrat Ali Bacha, Reuters

Mohutná zemětřesení nejsou v regionu ojedinělé. V roce 2005 postihly Pákistánem spravovanou část Kašmíru otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala 75 tisíc lidských životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků