"Mulla Umar vede Tálibán a ten posiluje na jihu Afghánistánu, sdělil Mušaraf v televizním projevu dva dny poté, co Američany vedená koalice přiznala, že Tálibán ovládl dvě oblasti v jihoafghánské provincii Hílmand. [celá zpráva]

Část Tálibánců přitom do oblasti podle sdělení afghánských policejních sil přišla zpoza hranice s Pákistánem. Kvůli růstu moci Tálibánu, který v 90. letech Pákistán podporoval, vyšle vláda v Islámabádu do hraniční oblasti dalších deset tisíc vojáků, aby střežili hranici. V bojích s fundamentalisty tam padlo v posledních měsících na 650 pákistánských vojáků.

Šéf NATO v Kábulu

Posílit morálku vojáků koalice přijel ve středu večer do Afghánistánu také generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. V Kábulu ve čtvrtek vyzval světové společenství, aby se více angažovalo v Afghánistánu a napomohlo jeho rozvoji. Vyzval vládu v Kábulu, aby bojovala proti drogám a korupci. Zdůraznil, že NATO na jihu země v boji s Tálibánem splní své úkoly.

Jaap de Hoop Scheffer jednal s představiteli afghánské vlády o podrobnostech chystaného rozmístění západních jednotek na jihu země k posílení boje s povstalci z hnutí Taliban. Zdůraznil, že "na všech frontách je třeba ještě odvést hodně práce", a připomněl, že základní podmínkou rozvoje Afghánistánu je zajištění bezpečnosti v zemi. Oznámil, že NATO přes obtížnou sitauci své úkoly splní. Hlavím úkolem bylo projednat rozšíření mírové mise NATO v Afghánistánu a způsoby, jak čelit vzrůstajícímu násilí. NATO hodlá do přelomu července a srpna zvýšit počet vojáků mise ISAF na více než 15 000.

Afghánský prezident Hámid Karzáí zmínil, že při boji proti terorismu je nutné ukázat i na to, kde jsou výcvikové tábory a odkud jsou teroristé vyzbrojováni. Karzáí žádnou konkrétní zemi, která by se na terorismu podílela, neupřesnil, ale kábulská vláda v této souvislosti několikrát poukázala na sousední Pákistán.