Duterte během středeční tiskové konference ve svém domovském městě Davao odpovídal na novinářský dotaz, zda ví o den staré vraždě rukojmího skupinou Abu Sayyafa v provincii. „Pokud to tak je, pak Abu Sayyafa viním z porušení slova. Protože jim už bylo vyplaceno 50 000 filipínských pesos,“ prohlásil a následně se opravil a řekl, že šlo o 50 miliónů.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Došlo ale k nedorozumění. Duterte se zřejmě domníval, že se novinář ptá na zadržovaného Nora Kjartana Sekkingstada, ve skutečnosti se ale dotaz týkal 18letého Patricka Jamese Almodovara, jehož v polovině července unesla frakce Abu Sayyafa na ostrově Jolo. Prezident si zřejmě svůj omyl následně uvědomil a rychle stočil řeč jinam, když prohlásil, že jeho cílem je zničení teroristů Abu Sayyafa, kteří slíbili věrnost Islámskému státu.

Doplňující otázku na účet, z něhož byly peníze odeslány, odbavil Duterte rychle: „Možná to bylo z mé banky.“

Nor Sekkingstad byl na Filipínách unesen společně se dvěma Kanaďany a jednou Filipínkou loni v září. Kanaďani byli v dubnu a květnu zavražděni poté, co údajně vypršelo ultimátum pro vyplacení výkupného. Seekingstad zůstává v rukou skupiny Abu Sayyafa. [celá zpráva]

O vyjednávání se nemluví, natož o výkupném

Filipínská vláda dosud tvrdila, že s teroristy nevyjednává a žádné peníze jim nevyplácí. Zatajování takových citlivých informací je ve světě běžné. Důvodů bývá více, ale v prvé řadě má diskrétní postup zajistit bezpečnost samotného rukojmího a nezavdávat návod pro podobné akce ze strany dalších zločineckých organizací, které by se dozvěděly, kolik peněz mohou požadovat.

Podobný případ jako na Filipínách vyvolal začátkem letošního roku polemiku i v ČR, když časopis Respekt prozradil, že Česká republika vyplatila šest miliónů dolarů (zhruba 145 miliónů korun) za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké, které byly dva roky zadržovány únosci v Pákistánu. Rozhodnutí, že stát za dívky zaplatí, mělo padnout za vlády Jiřího Rusnoka.

Nynější vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) posléze informace bagatelizoval. „To, že někde něco vyjde, neznamená, že by bylo něco zaplaceno,” prohlásil Bělobrádek.