„Jmenuji se Tomislav Salopek. Je mi 30 let a pocházím z Chorvatska. Jsem ženatý a mám dvě děti,“ říká do kamery muž oděný do vězeňské blůzy a klečící před maskovaným radikálem, který v ruce svírá nůž.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Muž dále vysvětluje, že ho 22. července unesla organizace Sinajská provincie, což je odnož extremistického hnutí Islámského státu na Sinaji, která kromě dalšího stojí za červencovým raketovým útokem na loď egyptského námořnictva ve Středozemním moři. [celá zpráva]

Salopek vysvětluje, že na jeho záchranu zbývá jen 48 hodin: „Chtějí mě vyměnit za muslimské ženy vězněné v egyptských věznicích. Tohoto cíle by mělo být dosaženo od teď do 48 hodin. Pokud ne, vojáci Sinajské provincie mě zabijí“.

Ze záznamu není jasné, koho konkrétně chtějí extremisté z vězení osvobodit.

Salopek na videu uvádí, že v Egyptě pracuje pro francouzskou firmu působící v Káhiře. Internetová síť LinkedIn uvádí, že Chorvat pracuje jako topograf a v minulosti působil také v Sýrii, Libyi, Maroku, Iráku, Kurdistánu i České republice. Podle chorvatského listu Glas Slavonije byl Chorvat unesen cestou do práce.

Islámský stát v Sýrii za poslední rok demonstrativně před kamerou připravil o hlavu několik západních rukojmí.