Země sousedící s Libyí odmítly zasáhnout v Libyi zmítané bojem milicí, které roku 2011 pomohly svrhnout Kaddáfího režim.

„Libye nedokáže ochránit své instituce, svá letiště a přírodní zdroje, zvlášť pak ropná pole,” uvedl přitom velvyslanec Faíd Džibril na okraj káhirského setkání ministrů zahraničí zemí sousedících s Libyí a zástupců Ligy arabských státůAfrické unie. „Vyzýváme proto mezinárodní společenství, aby nám s touto ochranou pomohlo,” dodal.

tank pálí u Tripolisu

Tank střílející u Tripolisu

FOTO: Reuters

Šéf egyptské diplomacie Šukrí prohlásil, že nyní je zapotřebí společné úsilí, které povede k rozprášení libyjských islamistických milic „bez výjimky”. Podle Šukrího je cílem egyptské iniciativy ukončit násilí v Libyi a obnovit tam roli státu.

I libyjský parlament už hlasoval pro intervenci OSN, která by jako jediná mohla ukončit chaos v zemi, ale podle šéfa tuniské diplomacie je v tuto chvíli intervence předčasná.

Tanky nasazené u Tripolisu

Tanky nasazené u Tripolisu

FOTO: Reuters

Radikálové drží Tripolis

Schůzka v Egyptě se koná ve chvíli, kdy islamisté oznámili, že po dlouhých bojích údajně převzali kontrolu nad mezinárodním letištěm v Tripolisu. To ovládly milice islámských radikálů Úsvit spolu s misurátskou milicí v sobotu, když porazily provládní zintánskou milici. Islamisté v neděli letiště zapálili.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Hrozba radikálů Egyptu

Úsvit a misurátští požadovali zásah proti Egyptu a Spojeným arabským emirátům, protože právě ty údajně stály za sobotními nálety proudových letadel na pozice misurátské milice, při nichž padlo 17 lidí: „Emiráty a Egypt jsou zapojeni do té zbabělé agrese. My si vyhrazujeme právo odpovědět ve vhodnou chvíli.”

Tvrdé boje probíhají i v Benghází, kde se islámští radikálové blízcí Al-Káidě pokoušejí porazit vládní síly spojené s jednotkami bývalého generála Chalífy Haftára.

Kouř stoupá z Benghází.

Kouř stoupá z Benghází.

FOTO: Esam Omran Al-Fetori, Reuters

Útok na další letiště

Neznámí útočníci také vypálili v pondělí několik raket systému Grad na letiště Al-Abrak nacházející se na severovýchodě Libye ve městě Bajdá, které nyní slouží jako hlavní mezinárodní letecký přístav v zemi. Letiště ale nepřestává fungovat, uvedl jeho ředitel. Rakety nezpůsobily žádnou větší škodu.

Boji poničená letadla na letišti v Tripolisu

Boji poničená letadla na letišti v Tripolisu

FOTO: Reuters

Kvůli Libyi se chystají manévry

Podle zdrojů listu The Guardian z Říma se Itálie, USA, Francie a okolní státy připravují na zahájení přípravných cvičení. Alžírsko už přepravilo systémy protivzdušné obrany na východní hranici.

Podle expertů se ale nedá čekat zásah v oblasti, protože NATO se soustředí na Ukrajinu a „ve Francii se všichni dívají jen na Irák, Sýrii a Sahel,“ řekl ředitel Nadace pro strategická studia Camille Grand.