Začátkem března tohoto roku zmizelo ze své trasy letadlo mířící z Kuala Lumpuru do čínského Pekingu. Dosud se nenašlo. Na jeho palubě bylo 239 lidí. Případ, kdy letadlo zmizelo a ani po několika měsících nebylo objeveno, je ojedinělý. Signál z černých skříněk dávno zmizel, na hladině moře, kde se po letounu pátralo, se neobjevily žádné stopy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Úřady nemají nejmenší tušení, proč a kam letadlo zmizelo. Zda jej někdo unesl, zda je za zmizením pilot, nebo měl stroj nějaké technické potíže.

Ve čtvrtek postihla aerolinky další katastrofa. Jejich letoun byl velmi pravděpodobně sestřelen raketou země-vzduch na východě Ukrajiny. Zřítil se z výšky 10 tisíc metrů. Nikdo z 298 lidí nepřežil.

Oba havarované stroje byly Boeing 777.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z místa, kam se zřítil malajsijský boeing

Aerolinky byly založeny v roce 1947 jako Malayan Airways, po osamostatnění Malajsie byly přejmenovány na Malaysian Airways a později se od nich oddělily Singapore Airlines.

Operují z hlavní základy na mezinárodním letišti Sultána Abdula Azíze šáha v metropoli Kuala Lumpur. Jejich flotilu tvoří šest obřích airbusů A380 pro 500 cestujících, dvacítka airbusů A330 a přes šest desítek různých typů boeingů.

Specialitou, která vzbudila jak kritiku, tak uznání, je omezení dětských pasažérů v některých kabinách vyšších tříd na dálkových spojích.

Aerolinky za poslední půlstoletí utrpěly jen pět velkých nehod, z nichž oběti na životech si vyžádaly jen dvě – roku 1977 (100 mrtvých) a 1995 (34 mrtvých).

Čtěte také:
Na Ukrajině se zřítil boeing s 295 lidmi na palubě, zřejmě byl sestřelen
Aerolinky odklánějí letadla z Ukrajiny
Černou skříňku zříceného boeingu prý mají proruští separatisté
Ukrajina tvrdí, že má nahrávky separatistů, kteří mluví o sestřelení letadla
Boeing ve výšce 10 kilometrů mohl zasáhnout nejspíš systém Buk
Skotský pár chtěl letět sestřeleným boeingem, nebylo v něm ale už místo