Hlavní obsah
 

Proruští separatisté mají černou skříňku a na místě prý brání vyšetřování

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že našli černou skříňku z malajsijského letounu, z jehož údajného sestřelení obviňují Kyjev. Informovala o tom agentura Interfax s dodatkem, že bude zajímavé čekat, komu ji odevzdají.

 
Proruští separatisté mají černou skříňku a na místě prý brání vyšetřování

V agenturách se také objevují informace, že se separatisté nacházejí na místě činu a brání vyšetřovatelům dělat jejich práci, tedy prohledávat trosky.

Šéf separatistické Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj přiznal, že jednají s ukrajinskými úřady, aby místo bylo zpřístupněno pro pracovníky mezinárodních organizací, kteří by incident vyšetřili.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Boeing 777 malajsijských aerolinií se zřítil nedaleko ukrajinské vesnice Hrabove.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Stroj neměl až do zmizení z radaru žádné problémy, uvedl podle agentury Reuters šéf ukrajinského úřadu po letectví. Evropská organizace řízení leteckého provozu Eurocontrol událost stále hodnotí jako nehodu, informoval server německého deníku Die Welt.

Lidé na místě neštěstí. Separatisté údajně nechtějí vyšetřovatele na místa trosek pustit.

Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Ukrajinská vláda a proruští separatisté v oblasti se ovšem navzájem obviňují ze sestřelení stroje. Spekulace se objevují nejrůznější, některé až fantaskní. Jednu z nich zveřejnil Interfax. V ní se tvrdí, že Ukrajina chtěla nad Polskem sestřelit letadlo, v němž se vracel ruský prezident Vladimir Putin a malajsijský letoun se „jen připletl do cesty.”

Šéf ukrajinského leteckého úřadu Dmytro Babejčuk řekl, že do zmizení z radarů "let probíhal normálně". "Posádka se ani slovem nezmínila o jakýchkoli problémech," řekl Babejčuk.

Letoun spadl nedaleko ukrajinských hranic s Ruskem

 

Eurocontrol mluví o nehodě

Die Welt zjistil, že Eurocontrol zřícení Boeingu 777 hodnotí "v tuto chvíli jako nehodu". Mluvčí úřadu deníku řekl, že za kontrolu leteckého provozu v oblasti jsou odpovědné jak ukrajinské, tak ruské úřady. "Událost teď řešíme. V tuto chvíli ale nemáme důvod k uzavření vzdušného prostoru," řekl mluvčí.

Řada leteckých společností, včetně německé Lufthansy, ruského Aeroflotu či Turkish Airlines nicméně už oznámily, že se budou ukrajinskému vzdušnému prostoru vyhýbat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků