S mimořádným vztahem k Afghánistánu počítá strategická americko-afghánská partnerská smlouva, již uzavřel a stvrdil při své květnové cestě do Afghánistánu prezident Barack Obama. Pod oběma dohodami je za Afghánistán podepsán prezident Hamíd Karzáí.

Status mimořádného partnerství se státem, který není členem NATO, USA uzavřely s asi 15 zeměmi, kromě jiného s Izraelem, Austrálií, Japonskem, Egyptem a Bahrajnem. Tato skupina má přístup k rozšířené spolupráci s USA v oblasti vojenství, a to i při vývoji a nákupu zbraní.

"Je to druh vztahu, z něhož bude mít Afghánistán prospěch v době předávání (bezpečnostních úkolů) a příprav zastoupení USA v Afghánistánu po roce 2014," řekla Clintonová na tiskové konferenci v Kábulu.

USA se spojenci v roce 2001 zahájili invazi do Afghánistánu a svrhly tehdejší vládní Tálibán, který poskytoval útočiště teroristům z Al-Káidy. Své vojáky hodlají stáhnout do konce roku 2014.

Obama podepsal dohodu o strategické spolupráci při velmi překvapivé návštěvě v noci z 1. na 2. května, když se připomínalo první výročí dopadení a zabití vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Tato dohoda nepočítá s tím, že by v Afghánistánu měly být trvalé vojenské základny, ale zaručuje, že Afghánistán ponechá na svém území americké jednotky do roku 2014. Ti Američané, kteří tam zůstanou i potom, se mají podílet na výcviku afghánských jednotek a budou mít právo účastnit se boje proti "zbývajícím členům Al-Káidy". Dohoda Američany nijak nezavazuje co do počtu vojáků ani výše finanční pomoci.

Nyní je v Afghánistánu ještě asi 87.000 amerických vojáků, celý kontingent NATO čítá 130.000 lidí. Celá mise má být ukončena do konce roku 2014.

Clintonová z Afghánistánu zamíří na mezinárodní konferenci v Tokiu, kde se bude jednat o finanční pomoci Afghánistánu. Podle agentur odmítla prozradit, kolik peněz USA na japonské konferenci Afghánistánu přislíbí. Očekává se však, že se zde domluví pomoc ve výši kolem čtyř miliard dolarů (asi 84 miliardy korun) ročně na podporu afghánské ekonomiky a na zabránění chaosu, který by mohl v zemi nastat, až ji opustí zahraniční vojáci.