Itálie ve své bývalé kolonii investovala miliardy eur v sektoru obrany a stavebnictví. "Souhlasili, že budou dodržovat všechny smlouvy, včetně těch s italskými společnostmi", za které se Libye zaručila, řekl šéf italské diplomacie s poukazem na povstaleckou radu v libyjském Benghází, s níž se prý již dohodl na oživení vzájemných vztahů a široké vzájemné spolupráci. "Itálie má smlouvy s Libyí, ne s Kaddáfím," řekl také Frattini.

Podobně Čína nalila miliardy dolarů do libyjských nalezišť ropy, železnice a telekomunikačních služeb. V pondělí na vývoj v Tripolisu reagovala prohlášením, že rozhodnutí Libyjců respektuje. Rusko a Čína s podporou povstání proti Kaddáfímu zpočátku váhaly a zástupce libyjské, povstalci držené ropné společnosti AGOCO se nechal slyšet, že ruské a čínské společnosti podnikající v Libyi by mohly na postoj jejich vlád doplatit. Obavy ze ztráty Libye v pondělí vyjádřil i ředitel Rusko-libyjské rady pro podnikání Aram Šegunc.

Západ si má uklidit nepořádek

"Čínské investice v Libyi, především v sektoru ropy, jsou jedním z aspektů vzájemné hospodářské spolupráce mezí Čínou a Libyí, a ta je ke vzájemnému prospěchu lidu obou zemí," řekl novinářům zástupce obchodního oddělení na čínském ministerstvu zahraničí Wen Čung-liang. Peking prý doufá, že po zklidnění situace bude Libye dál chránit zájmy čínských investorů a Peking bude moci se zemí dál spolupracovat, podotkl.

Čínský tisk v úterý podle agentury AFP uvedl, že je zodpovědností Západu "uklidit nepořádek", který v Libyi udělal. "Porazit režim je divadlo pro média, jednat o rekonstrukci jím není," napsal také v úvodníku deník Global Times.

V souvislosti s nejnovějším vývojem v úterý "libyjskému lidu" gratulovalo íránské ministerstvo zahraničí. Podotklo, že povstání v Libyi celou dobu podporuje. Teherán v minulosti s Kaddáfího režimem udržoval chladné vztahy, březnovou intervenci Severoatlantické aliance v Libyi ale kritizoval. Nyní se nechal slyšet, že je připraven sdílet s Libyjci svou zkušenost při obnovování spravedlnosti a svobody "ve světle náboženství".