Atentát byl spáchán ve chvíli, kdy kadeti nastupovali do mikrobusů. Bylo jich 813. Po ukončení výcviku a slavnostní přehlídce dostali krátké volno.

Situaci popsal vysoký policejní důstojník Džihanzib Chán, podle něhož u hlavní brány poblíž tržiště utočili dva sebevražední atentátníci na motorkách: "Jeden se ukryl a druhý odpálil nálože u autobusů. První pak zaútočil, když se seběhli lidé pomoci zraněným."

Policie potvrdila 80 obětí . Do nemocnice bylo podle sdělení jeho vedení převezeno 115 lidí, z nichž 15 je v kritickém stavu.

Jednoho ze zraněných převážejí do nemocnice v Péšaváru

Jednoho ze zraněných převážejí do nemocnice v Péšaváru.

FOTO: ČTK/AP

„Seděl jsem v dodávce a čekal na kolegy. Byli jsme v civilu a šťastní, že uvidíme své rodiny,“ řekl jeden ze zraněných agentuře AFP. „Slyšel jsem, jak někdo křičí Alláh je velký, a pak jsem uslyšel ohromný výbuch. Něco mě zasáhlo zezadu mezi ramena,“ pokračoval v popisu útoku.

Zraněného rekruta vykládají z auta.

Zraněného rekruta vykládají z auta.

FOTO: K. Parvez, Reuters

Podle prodejce zeleniny, který se stal svědkem útoku, byla většina z rekrutů už usazená v bílých dodávkách, zatímco jiní si do nich ještě nakládali zavazadla, když nálože vybuchly. "Ozval se hrozný výbuch," řekl prodavač. "Viděl jsem kouř, krev a kusy těl všude kolem."

Jeden ze zraněných v nemocnici v Péšaváru

Jeden ze zraněných v nemocnici v Péšaváru.

FOTO: ČTK/AP

Mezi zabitými je 65 rekrutů, kteří končili výcvik. Zahynulo ale také několik civilistů, uvedli místní představitelé.

Při explozích bylo zničeno mnoho aut.

Jednoho ze zraněných převážejí do nemocnice v Péšaváru

Jednoho ze zraněných převážejí do nemocnice v Péšaváru.

FOTO: ČTK/AP

Pákistánský Tehrike Tálibán uvedl, že jde o první odvetu za smrt bin Ládina, kterého americké komando zlikvidovalo 2. května. Mají následovat další.

Jednoho ze zraněných odvážejí do péšavárské nemocnice

Jednoho ze zraněných odvážejí do péšavárské nemocnice.

FOTO: ČTK/AP

V posledních letech místní Tálibán podnikl několik vln atentátů, které si vyžádaly stovky obětí. Nejsilnější vlna následovala po bojích o Červenou mešitu v Islámábádu, kde se vzbouřili radikální muslimové.

Atentát přišel po nočním náletu amerického bezpilotního letadla, které ve čtvrtek odpálilo rakety na pozice radikálů v kmenových oblastech. Zahynulo osm lidí.