Premiér Naoto Kan řekl záchranářům, s nimiž se setkal, podle agentury Kjódó: "Mohli bychom zachránit 26 000 lidí, ale počet těch, kteří jsou mrtví nebo nezvěstní, překročil 10 000." Do záchranné akce je nasazeno 80 000 vojáků, policistů a hasičů

Dopolední údaje uváděly 4164 mrtvých a 7834 nezvěstné, ještě v úterý se hovořilo o 3300 obětech. Nejvíce je postižena prefektura Mijagi s 2207 obětmi. V prefektuře Iwate zahynulo 1545 lidí a ve Fukušimě 533, uvedla televize NHK.

Pohřešováno je více než 500 cizinců, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí. Snaží se je vypátrat za pomoci místních úřadů a policie, protože Japonsko má velmi pečlivě vedenou evidenci pobytu cizinců.

Situaci komplikuje zima 

Více než 440 000 tisíc lidí ztratilo střechu nad hlavou na severovýchodě ostrova Honšú a žijí v 2400 nouzových přístřeších.

Velkým problémem jsou nadále četné výpadky elektrické energie a vody. Bez vody je ve středu stále 320 000 domů ve Fukušimě, 290 000 v Mijagi, 110 000 v Iwate a 670 000 v Ibaraki. Vláda se snaží řešit situaci pomocí cisteren, kterých nasadila přes tři sta.

Zničená infrastruktura však dodávky zásob komplikuje, což se týká i evakuačních center.

Dalším problémem je mráz, v Japonsku nyní panuje zima s nočními teplotami okolo minus šesti stupňů ve Fukušimě a denními teplotami jen lehce nad nulou.  V některých oblastech dokonce sněžilo. Japonské domy zejména na vesnicích jsou špatně izolované a všude se topí elektrickou energií. Oteplit by se mělo až o víkendu.

Cizinci prchají

Ze strachu před radioaktivitou opouštějí Japonsko cizinci. "Je to jako v katastrofickém filmu. Dřív jsem si vždycky myslela, že něco takového se  nestane," řekla v Kjótu cestující z Itálie mířící na ósacké letiště. Snažila se Japonsko opustit i se dvěma dcerami. Její německý manžel zatím zůstává.

"Včera jsme se rozhodli, že odsud musíme pryč. Kvůli dětem," uvedla Italka pro agenturu DPA a dodala: "Všechno je to taková škoda. Byli jsme tu teprve dva měsíce a zrovna jsme se zabydleli."

"Riziko zůstat je prostě příliš vysoké," domnívá se Američan Frank, jenž se usadil ve městě Nagoja. "Člověk záření nevidí a necítí," upozorňuje podle ČTK.