Autor zprávy letos mluvil s devíti polními veliteli Tálibánu, kteří mu poskytli informace o podpoře ze strany pákistánské tajné služby ISI. Rozhovory prokázaly, že vazby s ISI jsou mnohem těsnější, než se čekalo. Někteří z dotázaných velitelů dokonce uvedli, že se zástupci ISI účastnili zasedání nejvyšší rady Tálibánu. Potvrdili mu také, že cílem je udržet v zemi vliv Pákistánu a zabránit případnému pronikání vlivu jiných mocností, zejména indickému.

Podle zprávy je nemožné, aby kábulská vláda a mezinárodní síly porazily Tálibán do té doby, než Pákistán změní přístup k hnutí.

ISI podporovala afghánské vzbouřence od osmdesátých let. Když vzniklo hnutí Tálibán, začala podporovat i ho, neboť Paštuni představovali protiváhu proti jiným etnikům podporovaným zvenčí, zejména proti Uzbekům.

Koalice na léto plánuje velkou operaci na jihu země v Kandaháru. V neděli afghánský prezident Hámid Karzáí oznámil, že se sešel s třemi stovkami místních vůdců v této provincii. Ti mu dali zelenou pro operaci proti Tálibánu. Jednání se zúčastnil i velitel sil NATO Stanley McChrystal . Ten také uvedl, že operace v další jihoafghánské provincii Hílmand, kde má Tálibán také silné pozice, potrvají déle, než se původně myslelo, uvedla CCN.